Nullkulu

Nullkulu

mis jõgi viib vett võrtsjärvest peipsisse?

Mis jõgi viib vett Võrtsjärvest Peipsisse

Eesti on koduks paljudele jõgedele ja järvedele, mis kõik mängivad olulist rolli meie keskkonna ja majanduse toimimises. Üks neist jõgedest on Emajõgi, mis alguse saab Võrtsjärvest ja suubub Peipsi järve. Emajõgi on eluallikaks paljudele inimestele ja loomadele ning on oluline kaubandus- ja transportimisliin. Selles artiklis uurime, mis jõgi viib vett Võrtsjärvest Peipsisse ja milline tähtsus tal meie elule on.

Võrtsjärv ja Emajõgi

Võrtsjärv on Eesti suuruselt teine järv, mis asub Viljandi- ja Tartumaa piiril. Järve suubub mitmeid jõgesid ja ojad, kuid üks tähtsamaid neist on Emajõgi. Emajõgi on Võrtsjärve ainus väljavool ja algab Sadala külje alt umbes 2,5 meetri sügavuselt. Kui Võrtsjärve veetase on piisavalt kõrge, paisuvad jõe lõigud ja see muutub navigeeritavaks. Emajõe pikkus on 100 km, ta voolab vooluhulgaga 54 m³/s ja suubub Peipsi järve.

Emajõgi ja Võrtsjärv on erilised kohad, mis pakuvad mõnusat ajaviidet nii kohalikele kui ka turistidele. Tänu oma laiusele ja sügavusele Võrtsjärvel on võimalik tegeleda mitmete veespordialadega nagu näiteks purjetamine, kanuusõit, vesijalgsõit ja palju muud. Emajõgi aga võimaldab harrastada kalastamist, paadisõitu ja loodusvaatlusi. Need kohad on olulised ka arheoloogia, kultuuri ja geoloogia seisukohalt.

Elu Emajõe vesikonnas

Emajõgi ja Võrtsjärv on koduks paljudele kahepaiksetele, kaladele, lindudele, imetajatele ja putukatele. Kalandus on Emajõe vesikonnas alati olnud oluline elatusallikas. Emajõgi ja Võrtsjärv pakuvad mitmeid kalu nagu haugi, ahvenat, latikat, koha, säina, kiiska, angerjat, tõugja, nurg, linaskit ja teisi.

Linnustik on Emajõe ja Võrtsjärve ümbruses väga mitmekesine. Võrtsjärv on oluline pesitsusala erinevatele veelindudele, nagu kalakajale, härmani vutilindile, kaheksajalakale, jääkosklasele ja laanerähnile. Emajõgi on koduks suurtele õrnadele liblikatele ja lendavatele neljajalgsetele, nagu veekärbsed, kitsepask ja järvekaur. Mõned imetajad, nagu näiteks hülged, saadavad talvitumisel Emajõe vesikonnas.

Oluline kaubandus- ja transportimisliin

Emajõgi on oluline transportimisliin, mis ühendab Võrtsjärve järvega Peipsi. Jõeriikide ajaloos on olnud palju lahinguid ja sõdu, et jõge kontrolli all hoida. Tänapäeval on Emajõgi paljude paatide, veesõidukite ja laevade jaoks vajalik. Oluline on aga veetase – Emajõe vesi tuleb Võrtsjärvest, mistõttu võivad madal veetase ja liustikuvoolud põhjustada probleeme ja piiranguid laevandusele.

Lisaks kaubandusele on Emajõel ka turismimajandus. Reisijad saavad mööda jõge sõites nautida kaunist loodust ja külastada erinevaid vaatamisväärsusi jõe ääres, nagu Tamme ordulinnus, Eesti Rahva Muuseum ja teised. Kultuuriüritused nagu Võrtsjärve Seikluslaager ja Emajõe Suvepidu toimuvad Emajõe ääres igal aastal.

Järeldus

Emajõgi on elav ja ilus paik, mis on koduks paljude elusorganismide hulgale. Jõgi algab Võrtsjärvest ja suubub Peipsi järve, ühendades kaubandus- ja transportimisliinid nii kohalikele kui ka turistidele. Emajõgi ja Võrtsjärv pakuvad mitmeid loodusesõprade jaoks meeldivaid tegevusi , mis aitavad inimestel paremini mõista meie ilusa kodumaa huvitavat geograafiat ja bioloogilist mitmekesisust.