Nullkulu

Nullkulu

miks ei või veresoonde sattuda vett?

“Miks ei või veresoonde sattuda vett” – Süvaanalüüs

Märtsis 2021 jõudis meie uudisteni teade, mille kohaselt ei tohiks verre süstitavas ravimis olla vett. Mis juhtub olukorras, kui veresoonde satub vett ning kui seda on võimalik vältida? Tänases artiklis vaatleme, mis on selle potentsiaalne mõju organismile ning miks on oluline tagada, et ravimid sisaldaksid ainult toimeaineid.

Vee avaldumine veresoonkonnas

Verestikuga ühendatud vereringesse satub vedelik sageli juhul, kui tilguti paikneb kehapositsioonis, mis soodustab vedeliku kogunemist nõrka härmatise tekkimisel või alakaaluliste patsientide puhul, keda ravitakse infusioonravi kaudu.

Veenides leviv vedelik on mitmel põhjusel tõsine probleem ning võib viia riske täis komplikatsioonideni. Näiteks võib tilguti süstekoha ümbruses välja areneda infektsioon või võib patsient hakata voolikut imema, mis suurendab intravenoosset rõhku ning selline käitumine võib põhjustada veresoone seinale suurt survet, mis võib aga tuua kaasa tõsiseid tüsistusi.

Loomulikult on ohtu suurendavate tegurite hulgas ka kriitilised duratsioonid, halb vereringe, immuunsüsteemi nõrkus, vanus, kasutamine või rasedus. Seetõttu on oluline tagada, et ravimid sisaldaksid ainult toimeainet.

Ravimid ilma veeta

Selleks, et võimalikult vähe ravimit ära visata ning saada maksimaalne kasu, võib teil paluda vältida vee sissetoomist nii palju kui võimalik. Selle asemel, et süstida vedelikku otse veeni, võib intravenoossete ravimite manustamiseks kasutada lahuseid, mis juba sisaldavad ravimi toimeainet.

Tõsi, mõned intravenoosselt manustatavad ravimid sisaldavad siiski väikseid koguseid vett, mis on vajalik toimeaine lahjendamiseks. Sellisel juhul on oluline tagada, et veekogus oleks nii väike kui võimalik.

Kui oluline on vältida vee sissetungimist vereringesse

Kuigi väike veekogus veresoonkonnas tavaliselt probleeme ei põhjusta, esineb siiski mitu riski.

Hemoglobiini taseme langus

Hemoglobiin on valk, mis leidub punastes verelibledes ning mis vastutab hapniku transportimise eest. Kui veresoonde satub liiga palju vett, suureneb vererakkude suhe vedelikku, tulemuseks on asjaolu, et hemoglobiin on lahjendatud, mille tagajärjel kannatab hapniku transpordi efektiivsus.

Trouble korral vere hüübimist

Kuna vereliistakud vastutavad vere hüübimise eest, tekitab vere vedeldamine liiga paljude põhjuste tõttu probleeme. Kui verehüübed tekivad, võib see põhjustada ummistust ning tuua kaasa põletikulisi protsesse.

Lülisamba turse

Üks ohtlikumaid tagajärgi vee sissetoomisel vereringesse on kudede turse, mis võib tekkida veresoone kahjustuse tõttu. See võib viia väga ohtlike tagajärgedeni, võib tekkida punase ja valge vere väikese molekulmassiga osakeste liitumine, mis toob kaasa trombe.

Närvisüsteem

Vedeliku kogunemine ning hapniku langus mõjutab ka närvisüsteemi tööd. Patsientidel võivad tekkida mälu kadumine, desorientatsioon, unisus, võimetus teha tavalisi tegevusi.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on vee sissetoomine vereringesse üsna ohtlik ning võib põhjustada tõsiseid probleeme. Seetõttu on ravimi doosi määramisel oluline tagada, et verre ei satuks vett ning see kehtib eriti intravenoosse ravi korral. Stabiilse tervise nimel on kõige parem pöörduda oma arsti poole, kes valib parima ravimeetodi kas teha seda ravimi apteegist ilma retseptita.Photos by Pexels.