Nullkulu

Nullkulu

mida näitab kõrge hemoglobiin?

Mida näitab kõrge hemoglobiin?

Hemoglobiin on ühend, mis annab meie vererakkudele punase värvi ja vastutab hapniku kandumise eest organismi erinevatesse osadesse. Kui hemoglobiini tase tõuseb, võib see näidata erinevaid terviseprobleeme. Selles artiklis käsitleme kõrge hemoglobiini põhjuseid ja selle mõju organismile.

Mis on hemoglobiin ja milline on selle tase normaalne?

Hemoglobiin on ühend, mis sisaldub vererakkudes ja annab neile punase värvi. Hemoglobiin transpordib hapniku kopsudest teistesse organitesse ja kudedesse. Tavaliselt on hemoglobiini tase 13,5–17,5 grammi 100 milliliitri veri kohta meestel ja 12,0–15,5 grammi 100 milliliitri veri kohta naistel.

Mis võib põhjustada kõrget hemoglobiini taset?

Kui hemoglobiini tase ületab normi piirmäära, võib see viidata terviseprobleemidele. Siin on mõned potentsiaalsed põhjused kõrge hemoglobiini taseme tekkeks:

Dehüdratsioon: Kui inimene ei joo piisavalt vedelikke, võib tema keha hakata tootma rohkem punavereliblesid, et paremini hapnikku transportida. See võib põhjustada kõrge hemoglobiini taseme.

Suitsetamine: Suitsetamine võib suurendada hemoglobiini taset veres, kuna see suurendab hapniku kandmist kehas.

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus: Kopsuhaigus võib põhjustada hapnikupuudust kehas, mille tulemusena tõstab keha hemoglobiini taset.

Südame- või kopsuhaigus: Need haigused võivad põhjustada hapnikuga varustatuse halvenemist ja seetõttu tõsta hemoglobiini taset.

Polütsüteemia vera: See on haruldane vererakkude haigus, mis põhjustab punaste vereliblede liigset tootmist ja seega ka kõrge hemoglobiini taset.

Millised on kõrge hemoglobiini taseme sümptomid?

Kõrge hemoglobiini taseme sümptomeid on raske märgata, kuna need ilmnevad alles siis, kui hemoglobiini tase on jõudnud kriitilise tasemeni. Mõned levinumad sümptomid on:

Südamepekslemine: Kui hematokriit tõuseb, suureneb ka vere viskoossus. See võib põhjustada südamepekslemist ja muid südameprobleeme.

Peavalud: Kõrge hemoglobiini tase võib põhjustada ka peavalusid, unisust ja väsimust.

Kõrge vererõhk: Hemoglobiini tase võib mõjutada vererõhu taset.

Nahapunetus: Punaste vereliblede liigne tootmine võib põhjustada naha punetust.

Kuidas kõrge hemoglobiini tasemele reageerida?

Kõrge hemoglobiini taseme korral saab hematokriti taset vähendada mitmel viisil:

Joo piisavalt vedelikke: Dehüdratsiooni vältimiseks tuleks tarbida piisavalt vedelikke.

Vähenda suitsetamist: Suitsetamisest loobumine võib vähendada ka hemoglobiini taset veres.

Ravimid: Arstid võivad välja kirjutada ravimeid, näiteks verd vedeldavaid aineid või aspiriini, et vähendada hemoglobiini taset veres.

Ravimid: Võib rakendada ka vereülekandeid või teisi meditsiinilisi protseduure.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes võib kõrge hemoglobiini tase viidata terviseprobleemile ja seda tuleks hoolikalt jälgida. Hemoglobiini tase võib olla kõrgem dehüdratsiooni või suitsetamise tõttu, kuid ka tõsisemaid põhjuseid, näiteks kroonilisi haigusi. Kui märkate hemoglobiini taseme tõusu, võtke ühendust oma arstiga, et leida sobiv ravi.