Nullkulu

Nullkulu

mis rohtu tuleb võtta kõrge palaviku puhul?

Mis rohtu tuleb võtta kõrge palaviku puhul

Kõrge palavik on keha immuunsüsteemi reaktsioon infektsioonile, mis põhjustab palavikku, külmavärinaid ja muid sümptomeid. Kõrge palaviku kestus võib olla mõnest päevast kuni enam kui nädalani. Siiski on rohte, mis võivad aidata leevendada sümptomeid ja kiirendada taastumist.

Peamised sümptomid, mida tuleb kõrge palaviku korral koheselt ravida, on kõrge kehatemperatuur, peavalu, keha nõrkus ja külmavärinad. Kõigepealt tuleb mõõta kehatemperatuuri ja veenduda, et see on tõesti kõrge. Kui tegemist on tõesti kõrge palavikuga, on mitmeid rohte, mis võivad aidata.

Paratsetamool

Paratsetamool on üks kõige tavalisemaid palavikualandajaid, mida kasutatakse üle kogu maailma. See on hea valik kõrge palaviku korral, kuna see on ohutu ja efektiivne. Saadaval on palju erinevaid kaubamärke, kuid kõik need sisaldavad paratsetamooli. Paratsetamooli maksimaalne annus täiskasvanutele on tavaliselt kuni 4000 mg ööpäevas.

Ibuprofeen

Ibuprofeen on teine tavaline ravim, mida kasutatakse kõrge palaviku ja valu leevendamiseks. See on mittesteroidne põletikuvastane ravim (MSPVA), mis aitab leevendada valu ja vähendada palavikku. Ibuprofeeni lisaks on ka teisi MSPVA-sid, mida mõnikord kasutatakse esmase ravimina kõrge palaviku korral. Ibuprofeeni maksimaalne annus täiskasvanutele on tavaliselt kuni 2400 mg ööpäevas.

Tänapäevased ravimid

Viimastel aastatel on turule ilmunud ka uued kõrge palaviku ravimid. Need sisaldavad koostisosi nagu paratsetamool, ibuprofeen, aspiriin ja kofeiin. Need ravimid tulevad erinevate kaubamärkide all, nagu näiteks Excedrin ja Advil, ja sisaldavad sageli ka teisi koostisosi, mis aitavad leevendada kõrge palaviku sümptomeid. Küsi oma arstilt, milline ravim on sinu jaoks kõige sobivam.

Antibiootikumid

Kui kõrge palavik on põhjustatud bakteriaalsest infektsioonist, võivad antibiootikumid aidata sümptomeid kiiremini leevendada. Antibiootikume ei tohiks aga kasutada juhul, kui kõrge palavik on põhjustatud viirusinfektsioonist, kuna see võib ainult halvendada olukorda. Kui oled mures, et kõrge palaviku põhjus võib olla bakteriaalne infektsioon, küsi nõu oma arstilt.

Kodused abinõud

Kui kõrge palavik ei ole tõsine ega põhjusta muid terviseprobleeme, võib proovida mõningaid koduseid abinõusid enne ravimite tarvitamist. Kõigepealt tuleb veenduda, et patsient puhkab piisavalt ja hoiab end soojas. Samuti on hea vältida stressi ja süüa toitu, mis aitab immuunsüsteemi tugevdada. Näiteks võib süüa puu- ja köögivilju, mis sisaldavad palju vitamiine.

Kokkuvõte

Kõrge palavik võib olla ebamugav ja väljakutsuv, kuid õige ravimi kasutamine võib aidata sümptomeid kiiresti leevendada. Enne ravimite kasutamist peaksid inimesed aga alati veenduma, et tegemist on tõesti kõrge palavikuga ning konsulteerima oma arstiga, et leida sobivaim ravivõimalus. Samuti on oluline järgida tervislikku elustiili ning süüa toitu, mis aitab immuunsüsteemi tugevdada.