Nullkulu

Nullkulu

mis on hemoglobiin?

Mis on hemoglobiin – kõik, mida peate selle kohta teadma

Hemoglobiin on veres leiduv valk, mis on vajalik hapniku kandmiseks kogu kehas. See on oluline osa punaste vereliblede struktuurist ja kujundab nende punakaspruuni värvi. Hemoglobiini tase võib varieeruda inimeseti ja võib olla signaaliks paljude erinevate vaevuste osas. Selles artiklis vaatleme, mis on hemoglobiin, millised faktorid mõjutavad selle taset, miks on see oluline tervise seisukohalt ning millised on selle sümptomid, mis võivad viidata madalale või kõrgele hemoglobiini tasemele.

Hemoglobiini struktuur ja funktsioon

Hemoglobiini struktuur koosneb neljast valguahelast, mis on omavahel tihedalt seotud. Iga ahel sisaldab hemi molekuli, mis võimaldab hapnikul seonduda vererakuga. Sellel protsessil on oluline roll keha hapniku tasakaalu säilitamisel. Hemoglobiin on peamine hapniku kandja ja saadab hapnikku kopsudest kogu kehasse.

Hemoglobiini tase

Hemoglobiini taset mõõdetakse grammi desiliitris (g/dL). Naistel on tavaliselt madalam hemoglobiini tase kui meestel. Keha sisaldab tavaliselt 12 kuni 16 g/dL hemoglobiini. Tervislik hemoglobiini tase tagab, et keha rakud saavad piisavalt hapnikku. Madal hemoglobiinisisaldus võib olla signaaliks mitmetele tervisliku seisundi probleemidele nagu aneemia. Kõrge hemoglobiinisisaldus võib aga olla märgiks ka teiste haiguslike seisundite osas.

Madal hemoglobiinisisaldus

Kui hemoglobiinisisaldus langeb alla normaalse taseme, võib see viidata aneemiale. Aneemia põhjuseks võib olla madal rauasisaldus, haiguse läbi tekitatud sisemine verejooks, raske menstruatsioon, raskevigastus või suurenenud verekaotus. Aneemia sümptomitest võib märkida väsimust, õhupuudust, peapööritust, kaelavalu, külmavärinaid ja südamepekslemist. Halva tervise seisundi või haiguse korral võib tekkida tugev peamürgitus.

Kõrge hemoglobiinisisaldus

Kõrge hemoglobiinisisalduse peamine põhjus on kehasisene hapnikuvaegus. Keilumine võib põhjustada tugevat pingeid, millega võib kaasneda vererõhu tõusus kaasnev tervisele ohtlik seisund – erütrotsütoos. Selles seisundis eritab keha rohkem erütropoetiini, mis omakorda suurendab punaste vereliblede arvu. See aga võib kaasa tuua vere paksenemise, mis omakorda võib suurendada südame rütmi erinevaid probleeme.

Järeldus

Hemoglobiin on keha jaoks oluline valk, mis aitab hapnikku kanda ja säilitada keha hapniku tasakaalu. Hemoglobiini tase võib mõjutada tervise seisundit ning võib olla signaaliks teatud haiguslike seisundite tekkeks. Hemoglobiini taset saab läbi mitmete retseptiravimite muuta, kuid tervisliku seisundi korral tuleb hemoglobiinisisaldust säilitada tasakaalus olekus.