Nullkulu

Nullkulu

mida teha kui pärakust tuleb verd?

Mida teha kui pärakust tuleb verd

Pärakuverejooks on tavaline probleem, millega paljud meist võivad kokku puutuda. See võib olla tõsine probleem, mis nõuab meditsiinilist abi, või lihtsalt kergesti ravitav seisund, mis võib tekkida erinevatel põhjustel. Selles artiklis anname ülevaate võimalikest põhjustest ja sümptomitest ning jagame olulist teavet selle kohta, mida tuleks teha, kui ilmnevad pärakuveritsuse sümptomid.

Pärakuverejooksu põhjused

Pärakuverejooks võib olla põhjustatud erinevatest probleemidest seedesüsteemis ja anuuses. Siin on mõned kõige tavalisemad põhjused:

Pärasoolepolüübid: Polüübid on väikesed kasvajad, mis võivad tekkida pärasoole seintel. Nendest võib saada vähieelse seisundi või isegi vähk ise. Polüüpide tuvastamine varases staadiumis on oluline nende kõrvaldamiseks ja edasiste tagajärgede vältimiseks.

Pärasoolevähk: Pärakuverejooks võib olla ka märgiks pärasoolevähist. Kui veritsus kaasneb soole liikumisega ja see on püsiv, võib see olla märk vähist ja tuleks viivitamatult arsti juurde pöörduda.

Rektaalne haavand: Pärakuverejooksu võib põhjustada ka rektaalne haavand. Rektaalsete haavanditega kaasneb sageli valu soole liikumisel ja mõnikord ka seedehäired.

Anuusfissuur: Lõhenenud pärak ehk anuusfissuur võib põhjustada verejooksu, valu, sügelust ja ebamugavustunnet. Reeglina on fissuuride raviks ette nähtud ravimid või lahtistid.

Hemorroidid: Hemorroidid on üks kõige tavalisemaid pärakuverejooksu põhjuseid. Hemorroidide korral võib pärakust tulla värsket verd, millega võib kaasneda sügelus ja ebamugavustunne.

Teised põhjused, mis võivad kaasa aidata pärakuverejooksule, on seedetrakti infektsioonid, seedetrakti haavandid ja Crohni tõbi. Nagu näete, võivad pärakuverejooksu põhjused olla väga erinevad.The article should contain rich and comprehensive, very detailed paragraphs with lots of details.

Millised on pärakuverejooksu sümptomid?

Pärakuveritsuse sümptomid võivad olenevalt põhjusest varieeruda, kuid siin on mõned levinumad sümptomid:

Verejooks väljaheites: Kõige ilmsem sümptom on vere ilmumine väljaheidetes.

Verejooks tualettpaberil: Pärakuverejooksu ajal võib tualettpaberil olla isegi sinakasjaspunane veri.

Valu: Teatud juhtudel võib pärakuverejooksuga kaasneda valu, sügelus ja ebamugavustunne. See on eriti tavaline anuusfissuuride ja hemorroidide korral.

Need sümptomid ei pea alati tähendama tõsist terviseprobleemi, kuid kui sümptomid püsivad või halvenevad, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

Mida teha pärakuverejooksu korral?

Kõige olulisem asi, mida tuleb teha pärakuverejooksu korral, on pöörduda arsti poole. Kui veritsus on kerge ja ei põhjusta märkimisväärset ebamugavust, võib olla piisavalt konsulteerida apteekriga või proovida mõnda koduvõtet.

Võite näiteks proovida istuda mõneks ajaks soojas vannis, et vähendada päraku ebamugavustunnet. Võite kasutada ka kuuma- või külmaraviks spetsiaalseid kreeme, mis võivad aidata ebamugavust leevendada.

Kuid pidage meeles, et kõik kodused võtted peaksid olema arsti poolt heaks kiidetud. Kui veritsus on tugev ja/või kaasnevad tugevad valud, tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole. Ärge püüdke ennast ise ravida.

Kokkuvõte

Pärakuverejooks on tavaline probleem ja sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt põhjusest. Kui teil tekib pärakuverejooksu sümptomeid, peaksite pöörduma arsti poole. Enamikul juhtudel on pärakuverejooks kergesti ravitav seisund, kuid mõnikord võib see olla märk tõsisemast terviseprobleemist. Pidage meeles, et enesehooldus võib mõnel juhul olla ohtlik, seega konsulteerige alati arstiga enne koduhooldusvõtete kasutamist.