Nullkulu

Nullkulu

mida tuleb teha toiduhügieeni tunnistusega?

“Mida tuleb teha toiduhügieeni tunnistusega” – Kõik, mida peaksid teadma

Toiduhügieen on oluline aspekt, kui tegemist on toidu käitlemisega nii kodus kui ka toitlustusettevõtetes. Toiduhügieeni tõend ehk tunnistus on dokument, mis tõendab, et inimene on saanud vajalikud teadmised toidu käitlemise kohta ning kohustub järgima kehtestatud reegleid ja nõudeid.

Kui soovid saada toiduhügieeni tõendit, siis mida tuleks teha? Siin on mõned olulised sammud, mida peaksid järgima.

Leia sobiv koolitusorganisatsioon
Esimene samm toiduhügieeni tõendi saamisel on leida sobiv koolitusorganisatsioon. Võid alustada internetist otsimisest või küsida soovitusi kolleegidelt, sõpradelt või tuttavatelt. Kui oled leidnud sobiva koolitusorganisatsiooni, siis registreeru nende toiduhügieeni koolitusele.

Osale toiduhügieeni koolitusel
Toiduhügieeni koolitusel saad teoreetilised teadmised toidu käitlemise kohta ning õpid ennetama erinevaid ohtusid, mis võivad tekkida toidu töötlemisel või säilitamisel. Koolituse lõpus pead sooritama ka eksami, et tõendada oma teadmisi selle valdkonna kohta.

Maksa tõendamaksu
Kui oled koolituse edukalt läbinud ja eksami sooritanud, siis pead maksma tõendamaksu. See summa varieerub sõltuvalt organisatsioonist, kuid tavaliselt jääb see vahemikku 10-20 eurot.

Oota tõendi saabumist
Peale tõendamaksu maksmist saadetakse sulle toiduhügieeni tõend postiga. See võib võtta aega paar päeva kuni paar nädalat sõltuvalt organisatsioonist ja postiteenusest.

Nüüd, kui sul on olemas toiduhügieeni tõend, mis on kehtiv kolm aastat, siis on aeg hakata seda reaalses elus rakendama. Siin on mõned näpunäited, kuidas tagada toiduhügieeni järgimine igapäevaelus.

Hoia end ja oma töövahendid puhtana
Enne toidu käitlemist veendu, et oled käsi korralikult pesnud ning oma töövahendid ja tööpind on puhtad. See aitab vältida haigusekandjate levikut toidusse.

Säilita toitu õigesti
Säilita erinevaid toitusid vastavalt nende spetsiifikale. Loe märgistusi ja juhiseid, kuidas säilitada toiduaineid nii külmkapis kui ka sügavkülmas. Samuti on oluline jälgida toidu säilivusaega.

Valmista toitu õigesti
Järgi retsepte ja juhiseid, et valmistada erinevaid toite korrektselt ning tagada, et need oleksid ohutud tarbimiseks. Kindlasti hoia erinevad toiduaineid eraldi, et vältida ristsaastumist.

Jälgi puhtust
Jälgi, et kõik toitlustusasutuse ruumid oleksid piisavalt puhtad. Hoia silma peal, kuidas toitu käideldakse ning kas töövahendid on korralikult puhastatud ja desinfitseeritud.

Kokkuvõttes on toiduhügieen oluline samm nii kodus kui ka toitlustusasutustes, et vältida haiguseid ja tagada ohutu toidu tarbimine. Toiduhügieeni tõendi saamine on lihtne ja taskukohane ning seda saavad taotleda kõik, kes soovivad oma teadmisi antud valdkonnas täiendada.