Nullkulu

Nullkulu

miks kõht koriseb?

Miks kõht koriseb – põhjused, terviseprobleemid ja ennetamine

Kõhu korin ehk kõhuhäälitsused on üsna tavaline nähtus, mis esineb iga inimese organismis. Kui aga kõhuhäälitsused muutuvad liiga tugevaks ja regulaarseks, võib see olla märk terviseprobleemist. Selles artiklis uurime, miks kõht koriseb, millised on selle põhjused, millal peaksite pöörduma arsti poole, ja kuidas kõhu korinat ennetada.

Kõhuhäälitsuste põhjused

Kõhuhäälitsused tekivad siis, kui seedetraktis liiguvad gaasid ja vedelikud. See tekitab piiskopisarnaseid helisid, mida võib kuulda väljastpoolt kõhtu. Tavaliselt on kõhuhäälitsused kõige intensiivsemad vahetult pärast söömist, kuna seedimisprotsess on sel hetkel kõige aktiivsem.

Kuid miks kõht koriseb? Kõhu korinat võivad põhjustada mitmed erinevad faktorid, nagu näiteks:

Näljatunne – Kui te pole pikka aega midagi söönud, võib seedetraktis olla vähem toitu, mis tekitab rohkem helisid.

Gaasid seedetraktis – Seedetrakti toidu ja gaaside liikumine võib põhjustada kõhu korinat. Selle võivad põhjustada ka teatud toitude tarbimine või seedehäired nagu näiteks gaasid, puhitus ja kõhuvalu.

Seedeprobleemid – Seedetrakti probleemid nagu näiteks gastriit, kõrvetised või seedetrakti haavandid võivad põhjustada kõhuhäälitsusi.

Toidutalumatus – Toidutalumatuse sümptomiteks võivad olla seedeprobleemid nagu puhitus ja kõhuvalu, mis põhjustavad kõhu korinat.

Stress ja ärevus – Kui olete stressis või ärevil, võib seedetrakt reageerida sellele kõhuhäälitsustega.

Millal peaksite pöörduma arsti poole

Enamikul juhtudel on kõhuhäälitsused täiesti kahjutud ja ei vaja ravi. Siiski, kui kõhu korinaga kaasnevad ka muud sümptomid, nagu valu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus või kõhukinnisus, võib see viidata tõsisemale terviseprobleemile. Sellisel juhul on soovitatav pöörduda arsti poole.

Tavalisemate seedetrakti häirete nagu näiteks ülekaal, põletikulised soolehaigused, laktoositalumatus ja seedeensüümide puudulikkus korral võib arst soovitada toitumisstrateegiaid, füüsilist koormust, toidulisandeid ja muid ravi võimalusi.

Kuidas kõhu korinat ennetada

Enamus meie kõhu korinat tekitavatest harjumustest on seotud ebatervisliku elustiiliga, näiteks ülemäärase söömise või suitsetamisega. Seega, et ennetada kõhuhäälitsusi, peaksite järgima järgmisi soovitusi:

Süüa mitmes väikeses osas päeva jooksul. See vähendab näljatunnet, mis omakorda vähendab seedetraktis liikuvate gaaside hulka.

Vältige toidutalumatuse tekitajaid. Toidud, mis tavaliselt põhjustavad seedeprobleeme, on: piim, jahu, sojauba, pähklid, munad, gluteen ja paljud teised toidud.

Vältige kõhukinnisust. Kui seedimistee seiskub, võivad kõhuhäälitsused muutuda tugevamaks. Kindlasti jooge vett ja sööge kõrge kiudainesisaldusega toite nagu nisu, mandleid, kaerajahu, marju ja palju muud.

Liikuge regulaarselt. Füüsiline koormus ergutab seedeprotsesse ning tulemusena saab vähendada kõhuhäälitsusi.

Kokkuvõtteks

Kõhu korin ei ole tavaliselt midagi ohtlikku ja võib olla täiesti loomulik nähtus. Kuid kui kõhu korin on liiga sagedane ja tugev, võib see olla märk terviseprobleemist. Kõhuhäälitsusi põhjustavad mitmed tegurid, nagu näiteks toidutalumatus, seedeprobleemid ja stress. Siiski, kui kõhu korinaga kaasnevad ka muud sümptomid, nagu valu, iiveldus või kõhulahtisus, peaksite kindlasti nõu pidama arstiga. Ennetamine on võimalik tervisliku elustiiliga, regulaarse treeningu, tasakaalustatud toitumise ja tervislike harjumuste kaudu.