Nullkulu

Nullkulu

mida teeb alkohol organismile?

“Mida teeb alkohol organismile”

Alkoholi tarbimine on osa paljude inimeste elust, kuid mitte kõik ei tea, milline mõju kehale on. Alkohol on jook, mida saab osta erinevatest kauplustest ja tarbida erinevatel viisidel. Kuidas mõjutab alkohol keha ja milline on selle mõju inimestele erinevates etappides? Sellele küsimusele vastamiseks vaatleme alkoholi mõju organismile.

Mis on alkohol ja kuidas see mõjutab keha?

Alkohol ehk etanool on vedelik, mis valmistatakse kääritamise teel. Käärimine toimub siis, kui pärm töötleb suhkrut alkoholiks. Alkoholi sisaldavate jookide tarbimisel imendub see kiiresti seedetraktist vereringesse. Üks kord kehasse jõudes liigub alkohol läbi maksa, millel on oluline roll alkoholi töötlemisel. Kui alkohol liigub edasi, jääb selle kontsentratsioon ajusse ja teistesse organitesse. Selle tulemusel mõjutab aju signaalide edastamist, mis võib tekitada kehas mitmesuguseid mõjusid.

Etanoolil on kolm peamist mõju organismile:
-Alkohol lõõgastab keha – sellel on antikonvulsandid omadused, mis võib aidata leevendada stressi ja ärevust.
– Alkohol ergastab keha – see mõjutab kortisooli ja adrenaliini tootmist, mis võib aidata hoida inimest ärkvel ja tähelepanelikuna.
– Alkohol pärssib keha – see mõjutab teatud neurotransmittereid, mis võib tekitada väsimust ja lihaste lõdvestumist.

Alkohol tuleb kasutada mõõdukalt

Kuigi alkoholi tarbimine võib olla lõõgastav ja rõõmustav, on oluline meeles pidada, et sellel on ka negatiivne mõju tervisele. Alkoholi liigtarbimine võib põhjustada vigastusi, terviseprobleeme ja isegi surma. Seetõttu peaks alkoholi tarbimine olema piiratud ning alkoholi tarvitamisega tuleks hoolikalt ringi käia.

Kuidas alkohol mõjutab keha erinevates etappides?

Keha toimimine muutub alkoholi tarbimise tõttu. Alkoholi kogus, imendumis- ja lagunemisaja kiirus, kehamassiindeks ja paljud muud tegurid mõjutavad seda, milline on alkoholi mõju kehale. Siiski on võimalik tuua esile kolm peamist etappi, millal keha alkoholile reageerib:

Alkoholi tarbimise algus – Alkohol imendub organismi kiiresti ja on mõne minuti jooksul veres ja ajus. See võib põhjustada eufooriat ja elevust. Kui keha lõõgastub, võib inimene tunda, et on jõudnud jooneni. Siiski peaks tarbimist jätkama ettevaatlikult, sest sageli pole inimene veel jõudnud oma piirini.

Tugeva joobe staadium – Inimene tunneb ennast hajameelsena ja kaotab oma kriitilise mõtlemisvõime. Selle tõttu on ohvide arv suurem ja inimene võib tekitada teistele või endale ohtu. Inimeste koordinatsioon ja motoorne funktsioon on oluliselt halvenenud, mis võib põhjustada kukkumisi ja vigastusi. Tugev alkoholitarbimine võib tekitada ka naha ja suu kuivust ning muid terviseprobleeme.

Keha püüab alkoholist taastuda – Pärast alkoholi joomist hakkab keha puhastama jäätmeid. See protsess võtab aega ja põhjustab sageli pohmelust, mis võib mõjutada tööd, õppimist ja igapäevast elu. Kuna alkoholi eemaldamise kiirus on piiratud, on ainus lahendus oodata. Selleks aitab vesi ja toit, mis aitavad kehal kiiremini taastuda.

Kokkuvõte

Alkohol on populaarne jook, mida saab tarbida paljudes sotsiaalsetes ja tööalastes olukordades. Kuid nagu eespool öeldud, võib alkoholi liigtarbimine põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Seetõttu peaks alkoholi tarbimine olema piiratud ja seda tuleks teha teadlikult ja vastutustundlikult. Ärge unustage, et kiire ravi võib päästa elu ja alkohol on sageli põletamiseks kerge looduslik kütus, mis valib oma ohvri. Olge targad, hoidke oma piire ja nautige elu mõõdukalt.