Nullkulu

Nullkulu

miks on organismile tähtsad valgud?

Miks on Organismile Tähtsad Valgud

Valgud on kõige vajalikumad toitained inimese organismi jaoks, kuna need tagavad organismi toimimise ja kasvu. Valgud koosnevad aminohapetest, mis on keha ehituskivid. Inimene võib sünteesida pisut üle poolte aminohapetest ise, kuid ülejäänud on vajalik hankida läbi toidu. Organismi tähtsad valgud on rakulisel tasemel väga olulised, osaledes keha erinevates funktsioonides.

Valgu Roll Organismis

Valgud on organismis erinevate funktsioonide jaoks hädavajalikud. Näiteks:

Rakkude struktuur: Valgud moodustavad rakkude struktuuri ja annavad neile kuju.

Kudede ja organite ehitus: Valgud annavad struktuuri lihastele, kõõlustele, nahale ja juustele.

Hormoonide tootmine: Paljud hormoonid, mis on keha normaalse toimimise jaoks olulised, sisaldavad valke. Näiteks insuliin, mida toodab pankreas.

Ensüümide funktsioon: Ensüümid on proteiinid, mis kiirendavad keemilisi reaktsioone organismis.

Antikehade tootmine: Valgud on immuunsüsteemi olulised osad ja moodustavad antikehi, võideldes nii infektsioonide kui ka haigustega.

Transport: Valgud transportivad erinevaid aineid, näiteks hapnikku, veres.

Oht Valgu Puudusele

Valgu puudus võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. See võib viia kurnatuse, lihasnõrkuse, kaalulanguse, aeglasema taastumise haigustest, madala immuunsuse, juuste, naha ja küünte probleemide tekkeni.

Toiduallikad, Milles Valgud Sisalduvad

Valgud esinevad paljudes erinevates toiduainetes:

Liha: näiteks veiseliha, sealiha, kana ja kalkun.

Kala ja mereannid: näiteks lõhe, heeringas, tuunikala ja kalmaar.

Munad: munad sisaldavad suure hulga aminohappeid.

Piimatooted: piim, jogurt ja juust sisaldavad kõrges kontsentratsioonis valke.

Taimne valk: oad, läätsed, herned, pähklid, seemned ja sojaoad.

Toidulisandid: valgulisandid võivad olla eriti kasulikud inimestele, kellel on vaja suurendada oma päevast valgukogust.

Kui palju Valke Me Iga Päev Vajame

Valgu kogus, mida inimene iga päev vajab, varieerub vastavalt tema vanusele, soo, kaalu ja elustiilile. Keskmine täiskasvanu peaks iga päev tarbima vähemalt 0,8 grammi valku 1 kg kehakaalu kohta.

Kas dieedi tõttu võib halveneda valgu kättesaadavus

Valkude tarbimiseks loeb mitte ainult see, kui palju valku me sööme, vaid ka see, kui hästi meie organism saab seda valku kasutada. Mõned toiduainete koostisosad, nagu kiudained, phütaadid ja polüfenoolid, võivad takistada valkude imendumist. Kuid see riskeerib ainult juhul, kui Teie tarbite ainult valku pakkuvaid kergesti mõistetavaid teravilju ja segate neid kiudainetevaestel nuudlitel või pastatoitudes.

Lõpetuseks, valgud on organismile väga tähtsad. Me vajame neid tugevate lihaste, ilusa naha, tervete juuste ja terve immuunsussüsteemi jaoks. Loetletud on vaid mõned toiduained, milles valke leidub, kuid kindlasti on teisigi. On oluline, et tarbime piisavalt valku ja saame selle omastada organismi poolt, sest organismile tähtsad valgud on tervise säilitamisel suure tähtsusega.