Nullkulu

Nullkulu

mida sööb koha?

Mida sööb koha

Koha on Eesti mageveekalade seas üks paljudest, kelle püügihooaeg algab jaanipäevast. Selle kalaliigi püük on populaarne harrastus ja toituvad eestlased on kindlasti proovinud kohal käia. Kuid kuna iga kala vajab erinevat toitu, siis millist toitu eelistab ja millist tuleks kasutada koha püüdmiseks? Me selgitame välja, mida see mageveekala tavaliselt sööb.

Koha toitumine on väga oluline aspekt tema eluviisis. Kohad on röövkiskjad ja söövad suuremaid vetika-ja selgrootuid mereelukaid ning väiksemaid kalu. Põhiliselt on koha öine kalaliik, kes otsib oma toitu pimedas vees. See on oluline juhuslik fakt, kuna nüüd saame teada, et koha on öise eluviisiga kalaliik.

Talvised kogunemised ja idaribi sagedased peatumiskohad annavad aimu sellest, et koha toitub peamiselt väiksematest kalaliikidest, nagu konnad, rohutirtsud, sügisel õitsevate vesirooside seemned ja muud veekogu põhjas elavad selgrootud loomad. Nii hoiab liik koha elupaiga puhtana. Hea koht koha saakloomade jälgimiseks oleks veekogu põhjas liikuvad putukad ja nende vastsestaadiumis olevad selgrootud.

Lisaks suurematele kaladele ja putukatele armastab koha ka koorikloomi. Kuid talle meeldib süüa rohkem tigu ja veekogu põhjas elavaid selgrootuid loomi, kui maismaa tigusid. Kui toitumiskord ei õnnestu, koha keha ajutiselt kulutab oma energia rasvakihi oksüdeerumiseks, mida ta on varunud enne talveunne jäämist. See on liigi elus väga oluline element.

Kõige paremini püütav koha toiduks muutub kevadel ja suvel. Kohad hakkavad toituma putukate, konnakudede, kalamarjade ja muude veekogu pinnal hõljuvate elementidega. Selle tulemusena muutub koha liha mahlakaks ja maitsvaks. Seda jälgides pole raske aru saada, miks just sel ajal näeb kohapüük kõige suuremat huvi.

Lisaks tavalisele söögile on koha ka maitsev ja tervislik toit, mis sobib kokteilide, supside või ka peamiste söögikordade ettevalmistamiseks. Milleks kasutada kalaliha, mis on rikkalikult omega-3-rasvadega? Kui oled kohapüüdja ja soovid proovida kohaga kursis olemist, siis hoia toitumissuhtel silm peal, et saada kalast parim maitseelamus välja.

Kokkuvõtteks on koha toitumine väga oluline tema eluviisi ja ellujäämise seisukohalt. Kuid see annab ka kalamehele teada, millist sööta ta peaks koha püüdmiseks kasutama. Keda huvitab mageveekalade kohta rohkem teada saada, peaks teadma, et seda on võimalik teha nii erinevatel foorumitel kui ka kalaroojade ekspertidega suheldes.