Nullkulu

Nullkulu

mis on kuiv köha?

Mis on kuiv köha?

Köha on organismi loomulik reaktsioon viiruste, mikroobide ja tolmu ärritusele, mis mõjutavad hingamisteid. Köha võib olla kuiv (mittetootev) või produktiivne (tootev), kus toodetakse lima, mida organism vajab haiguse väljutamiseks.

Kuiv köha võib olla väga häiriv ja tüütu ning võib põhjustada kurguärritust, valu rinnus, hingeldust ja piiratud hingamist. Kuiv köha võib kesta pikka aega ja vähendada tunduvalt elukvaliteeti.

Koroonaviiruse pandeemia ajal on kuiv köha muutunud veelgi olulisemaks, kuna see on üks COVID-19 peamistest sümptomitest. Seetõttu on oluline mõista, mis kuiv köha on ja mida saab teha selle leevendamiseks.

Kuiva köha seletus

Kuiv köha on köha, mis ei tooda lima ega röga. See võib olla tingitud erinevatest faktoritest, sealhulgas allergiatest, hingamisteede infektsioonidest või isegi gastroösofageaalsest reflukshaigusest.

Kuiv köha võib esineda ka suitsetajatel või inimestel, kes elavad kõrgendatud õhusaaste tasemega piirkondades. Vanemad inimesed ja väikelapsed on samuti altid kuiva köha tekkele.

Kuiva köha põhjused

Erinevad haigused ja seisundid võivad põhjustada kuiva köha. Mõned levinumad põhjused on järgmised:

Allergiad: Allergiline reaktsioon ärritavale ainele, sealhulgas tolmu, õietolmu, loomakarvade või toiduainele, võivad põhjustada ärritust ja kuiva köha.

Hingamisteede infektsioon: Kuiv köha võib olla tingitud hingamisteede infektsioonidest, sealhulgas kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest (KOK), bronhiidist või kopsupõletikust.

Suitsetamine: Suitsetamine võib causer kuiva köha, mis on tingitud suitsu ja teiste kemikaalide ärritavatest mõjudest.

Gastroösofageaalne reflukshaigus: Maohappe tagasivool söögitorusse võib põhjustada kuiva köha.

Väikesed õhuosakesed: Elamine kõrgendatud õhureostuse või õhutööriistade käitlemise piirkonnas võib põhjustada kuiva köha.

Kopsuvähi eelvorm: Kuiv köha võib olla ka kopsuvähi eelvormiks.

Kuiva köha leevendamine

Kuiva köha raviks on palju võimalusi, kuid esimene samm on arsti vaatamine ja diagnoosimine. Seejärel määrab arst ravi, mis sobib igale inimesele individuaalselt.

Sümptomite leevendamine: Kuiva köha leevendamiseks võib arst soovitada ravimeid, mis aitavad vähendada kurguärritust ja põletikku.

Niisutamine: Järjepidev joomine aitab hoida kõri niiskena ja leevendada kuiva köha sümptomeid. Niiskuse suurendamiseks võib kasutada ka õhuniisutajat.

Hoidke oma kodu puhtana: Allergiatest või õhusaastest tuleneva kuiva köha leevendamiseks tuleb hoida kodu puhtana, regulaarselt tolmuruumid avada ja puhastada kõik õhukonditsioneerid ja filtrid.

Vältige suitsu ja tugevaid lõhnu: Suitsetamine, tubakasuits ja tugevad lõhnad võivad tekitada kuiva köha. Kui võimalik, vältige neid.

Tervislikud eluviisid: Tervislikud eluviisid võivad vähendada kuiva köha riski. Sööge tervislikult, hoidke stressi madalal ja hoidke end füüsiliselt aktiivsena.

Kokkuvõte

Kuiv köha on mittetootev köha, mis võib olla tingitud allergiatest, hingamisteede infektsioonidest, suitsetamisest, gastroösofageaalsest reflukshaigusest või kopsuvähi eelvormist. Kuiv köha võib olla väga häiriv ja tüütu, kuid on palju võimalusi selle leevendamiseks.

Kuiva köha leevendamiseks tuleks hoida kodu puhtana, vältida suitsu ja tugevaid lõhnu, hoida tervislikke eluviise, juua palju vedelikke ja niisutada kõrit.

Kui kuiv köha kestab kauem kui paar nädalat, tuleb viivitamatult arstiga nõu pidada ning valida sobiv ravi.