Nullkulu

Nullkulu

mida sööb vihmauss?

Mida sööb vihmaussā

Vihmaussid on tuntud oma rolli tõttu mullaparandajatena, kuid nende toitumisharjumused võivad kohati segadust tekitada. Mis siis vihmausse tegelikult toidab? Selles artiklis käsitleme vihmausside toitumist, nende eelistatud toiduaineid, seedimisprotsessi ja muud.

Mis on vihmausid

Vihmaussid (Lumbricidae) kuuluvad oligoketondide klassi, mis tähendab, et neil on palju segmente. Vihmaussidel on kurrutatud ovaalsed kehad, mis võivad ulatuda pikkuseni 30 sentimeetrit. Neid sisalikke ja fossiilsete väljaheidete lehtr-like punch marks-leidub kõikjal maailmas, kuid neil on suurus ja koostisainete valik sõltub pinnase liigist ning selle koostisainete lahjus ning huumustamine.

Kust vihmaussid toitu saavad

Vihmaussid toituvad mullas asuvatest orgaanilistest materjalidest. Nad söövad erinevate taimejääkide, orgaanilise prahi ja surnud taimede lehti. Need materjalid sisaldavad ensüüme, mida vihmaussid kasutavad toiduga segamiseks. Vihmaussid kasutavad oma spetsiaalseid lõualihaseid selleks, et neelata suuri tükke orgaanilist materjali. Siis nad segavad selle surnud taime- ja loomajätmetega, mida nad on mulda kaevanud, et toit alustatakse kehasseedimist.

Seedimisprotsessi

Vihmaussidel on välitoidu seedimiseks kääritajad, mis asuvad tagumises pooles. Vihmausside seedekulgla on väga lihtne ja koosneb vaid kahest avast. Toit liigub söögitoru kaudu kehaõõnde, kus seda töödeldakse. Seejärel segatakse toit värskete muldadega, muutes nende omadusi.

Vihmaussidel on võime töödelda ka orgaanilist materjali, mida tavaliselt ei leidu, nagu toidujäätmed, paber ja muud sarnased materjalid. Kui vihmaussid seedivad orgaanilise prahi, muudavad need materjalid nende keemilisi omadusi ning muudavad nad toitvate ainete hävitamisel. Nii parandavad nad nii pinnast kui ka nende eluspindade elusolendeid (näiteks taimed).

Millised on vihmausside lemmikroad

Vihmaussid eelistavad igasugust orgaanilist materjali, kuid nad eelistavad mõningaid materjale. Näiteks sisaldavad mädanenud taimelehed ja taimede juured palju naha ehitust. Samuti on vihmausside lemmikute seas rasvased toidud ja magusad viljad. Tõenäoliselt õnnestub neil liha ja koduloomade jäänustega, kuid see pole nende peamine söödavalik.

Kuidas vihmaussid mõjuvad ökosüsteemile

Vihmausside roll ökosüsteemis on suur. Nad parandavad mulla struktuuri ja suurendavad selles niiskust, mis muudab vilja paljude taimede jaoks soodsamaks. Nende linnukest ümbritsevad tunnelid aitavad hapnikku ja süsihappegaasi sisalduse tasakaalustamisel. Lisaks mõjutab see loomade neljajalge keha niiskust, see peab olema kuni 100% niisutatud. Kuna nad toituvad mulla mikroobidest, siis vihmaussid võivad kergesti mõjutada mikroobide populatsiooniga, mille tulemusena võib kõik muutuda harjumuspäraseks.

Kokkuvõte

Loomakogukonna mitmekesisusest vihmaussid on üks olulisemaid elusolendeid. Nad parandavad mulda ja seavad sellesse monitooringut, millega nende puudumine halastab planeeti katastroofiäärde. Seda kinnitab ka hulganisti maailma tippe säästvaid tarbimispoliitikaid. Nii et kui olete oma aiast vihmausse leidnud, siis teadke, et nad teevad suurepärast tööd teie aia pinnase väljatõstmisega.

Kuigi vihmaussid ei pruugi näidata oma aktiivsust ööpäevaringselt, hoiavad nad pinnase tervena ja elusa elupoordis. Kui sa oled võimeline toitu neile pakkuma oma aedas, siis on see vaid boonus.