Nullkulu

Nullkulu

mida külvata jaanuaris?

Mida külvata jaanuaris

Jaanuar on üks põnevamaid kuid teisest küljest ka kõige raskem kuudest aianduses. Külma ilmaga peame olema ettevaatlikud, milliseid seemneid külvata, kuid samas peaksime alustama ettevalmistusi ka kevadeks. Selles artiklis räägime lähemalt sellest, mida võiks jaanuaris aiamaale külvata.

Porgand

Porgandid on väga populaarsed juurviljad, mis kasvavad umbes 70-80 päeva. Jaanuaris on hea aeg külvata porgandit, sest külma temperatuuri tõttu taimed paremini juurduda, mis annab tugevama aluse kasvuks. Porgandeid külvates veenduge, et nad oleksid päikesepaistelises kohas ning mullas oleks piisavalt toitaineid.

Sibul

Sibul on üks lemmik köögiviljadest, mis sobib peaaegu kõikide roogadega. Jaanuaris külvates peaksid sibulad valmima mai lõpuks või juuni alguses, seega on oluline valida sordid, mis sobivad nendeks perioodideks. Samuti on tähtis, et nad asetseksid päikesepaistelises kohas.

Küüslauk

Küüslauk on teine suurepärane köögivili, mis võib taluda külmema ilmaga. Küüslaugu taimed peaksid valmis olema umbes 90 päeva pärast külvamist, seega jaanuaris külvates, saate saagi septembriks või oktoobriks. Küüslaugu istutamine peaks olema päikesepaistelises kohas ning mullas peaksid olema piisavad toitained.

Peet

Peet on mitmeti kasulik juurvili ning ideaalne toortoidu element. Peediseemneid on võimalik külvata ajavahemikus alates jaanuarist kuni aprillini. Parima saagi saamiseks peaksid nad asetsema päikesepaistelises kohas ja pinnas peaks olema piisavalt viljakas.

Spinat

Spinat on taim, mis saab hästi hakkama jahedamas kliimas, mistõttu on see hea valik, kui alustate varajast köögiviljaistutamist. Jaanuaris külvates võiksid esimesed saagid olla juba mai lõpus või juuni alguses. Spinati seemneid on võimalik külvata kas kasvuhoones või avamaal, kuid veenduge, et nad oleksid päikesepaistelises kohas ja mullas oleks piisavalt toitaineid.

Hernes

Hernes on taim, mis maitseb hästi nii toorelt kui ka keedetult ning mida on saadaval erinevates sortides. Jaanuaris külvates võivad herned valmida umbes 70-80 päeva pärast. Kui otsustate hernest külvata, siis on tähtis leida lõunapoolse suuna poole jääva maaosa päikesepaisteline koht.

Kapsas

Kapsad on taimed, mis kasvavad paremini külmema ilmaga, mistõttu on jaanuaris külvamine ideaalne aeg. Kapsa istutamine peaks olema päikesepaistelises kohas, mis aitab tagada kiire kasvu. Eelistage madalama kastmisvajadusega kapsasorte, sest kui kapsad on liiga märjad, võivad nad hakata mädanema.

Kokkuvõte

Jaanuar on suurepärane aeg alustada aia ettevalmistamisega tulevaseks hooajaks. Kuigi külm ilm võib olla väljakutseks, on võimalik külvata mitmeid köögivilju, mis suudavad taluda jahedamat kliimat. Porgandid, sibulad, küüslauk, peet, spinat, herned ja kapsas on kõik head valikud jaanuaris külvamiseks, kui olete valmis tagama neile sobivad tingimused nagu päikesepaisteline asukoht ja piisav toitainetega rikastatud pinnas. Soovime teile head külvamist!