Nullkulu

Nullkulu

mida istutada sügisel?

Mida istutada sügisel – parimad ideed ja nipid aias!

Tere tulemast artiklisse, mis räägib sellest, mida istutada sügisel, et saada unustamatuid aiaelamusi ja ilusat tulemust järgmiseks aastaks. Sügis on aeg, mil tuuled muutuvad külmemaks ja lehed hakkavad langema. Õhtud muutuvad tumedamaks, aga aed saab endiselt tähelepanu ja hooldust. Sügis on aeg, kui aeda ette valmistada tulevaks kevadeks ja suveks. Selles artiklis saate teada, milliseid taimi ja lilli saate sügisel oma aeda istutada, et luua ilusat aedade kuningriiki, mis jääb silma ka naabritele ning möödujatele.

Lilled sügismaastikus
Sügis on aeg, mil loodus muutub ja pakub erinevaid värve, mis võivad inspireerida teid ka enda aiakujunduses. Sügishooaja lilledeks on tavaliselt krüsanteemid, ühe- või mitmeaastaste taimede lilleõied ja suurelehelised roosid. Krüsanteemid on suurepärased lõikelilled ja nad õitsevad aia kaunistamiseks kuni pimeduse saabumiseni. Üheaastased lilled, nagu näiteks asters, saialilled, kassisabad, lobeeliad, suvikõrvits ja petuuniad, jäävad silma oma erksate värvide poolest ja sobivad ideaalselt sügisvärvidega kombineerimiseks. Suurelehelised roosid on sügisesed moodustajad ja kõigile armastatud lilled. Üks oluline faktor on valida õiged sordid ja hoolitseda nende eest, et näha järgmisel aastal nende ilu uuesti.

Köögiviljad ja puuviljad
Sügis on aeg, kus ubadest, paprikatest ja tomatitest peab loobuma ja mõelda talvele mõeldud variantidele. Taliköögiviljad, nagu juurikad, kaalikad, porgandid, rooskapsas, rukola, porrulauk, redis, mädarõigas ja kapsad on tugevad ja vastupidavad. Nad leiavad endale ka söögikoha ka kevadel. Sügisperioodil saab kasvatada ka õuna-, pirni-, kreeka- ja pähklipuid, samuti erinevaid marjapõõsaid nagu mustikad, vaarikad ja punased sõstrad. Sobivalt valitud puuvilja- ja marjakoht on suurepärane võimalus maitsta värsket toitu ka sügavamal talvel.

Püsililled sügisel
Püsililled on suurepärased taimevalikud, kui soovite sügiseti pikalt õitsvaid taimi. Tõeline aednik valib suure hoolikusega püsikute sordid, et oma aeda lasta särada. Sügisperioodil sobivad sellised taimed nagu heisi, tähklilied, raudürt, vesiroosid, dalmaatsia astrid, saialilled, asterid ja roosasid. Kui soovite rõhutada mõnda taimeliiki eredamalt, on hea lisada neile mõned sibulad nagu krookused, tulbid ja nartsissid. Ühelt poolt sobivad püsililled ideaalselt pottidesse, kuid neid võib ka istutada esi-, taga- või vahepeenardele.

Kaunid sügisvärvid
Aedades sügisvärvide loomine on lihtne, kui teate nende loomise põhitõdesid. Rohkem punast, kollast ja oranži muudab teie aia hooajalisemaks. Sügisele võib leida ka huvitava roosikuju, mis lisab värvi ja sügavust, kui lilledega on juba otsa saanud. Lisaks tuleb meeles pidada, et konkreetseid värve saab kasutada ka mõnevõrra erinevalt. Näiteks toimivad rohelised toonid hästi klassikaliste punaste ja kollaste värvidega, samas kui lillad ja sinised sobivad suurepäraselt oranžide ja valgete toonidega.

Üldised näpunäited sügisest kirka aia jaoks
Sügis on aeg, mil tuleb pöörata tähelepanu oma murule. Esmalt on oluline kindlasti koristada lehed, et muru jääks tervislikuks. Samuti on hea mõte joota oma muru sügavamalt, et see oleks paremini hüdreeritud ja paremini talub talvist perioodi. Rõhutame siiski veel kord, et oluline on hoolitseda ka puidu- ja aianduse eest. Rikkalik kooslus annab suurepärase ilme korduvale sügispuhastusele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et sügisel on võimalus oma aias palju muuta. See periood annab aednikele võimaluse unustamatu looduse- ja õhkkonna loomiseks – kuid see kõik saab alguse sobivate taimede istutamisest. Käesolevas artiklis oleme arutanud parimaid valikuid taimedele, lilledele ja marjadele, mis sobivad sügiseseks ajaks. Nii et tehke oma aed tõeliseks elamusterohkeks looduse kuningriigiks – istutage sügisel uued taimed ja imetlege oma tubli töö ja uute võimaluste tulemust.