Nullkulu

Nullkulu

mida istutada kevadel?

Mida Istutada Kevadel: Rohelise Aia Saladused

Kevad on parim aeg, et alustada aia istutamisega ja seda mitte ainult ilu jaoks, vaid ka tervisliku toidu saamiseks. Kuid kui sa pole kindel, mida istutada kevadel, siis võid end tunda ülekoormatuna. See artikkel on sulle, kui sa otsid inspiratsiooni, et alustada oma aia rajamist. Allpool on võtmesõnad, mida peaksid silmas pidama ning mida sa pead teadma, et alustada edukat istutamist.

Vali Aed, Mis Sobib Sinu Elupaigaga

Erinevad taimed vajavad erinevat aeda. Seetõttu on esimene samm eduka aia rajamisel oma elupaiga määratlemine. Kliima, pinnase ja päikesevalguse tugevuse mõistmine aitab valida taimed, mis kasvavad hästi ja tõrjuvad kahjureid. Õigeaegse istutamise ja piisava hoolduse korral on sul võimalik saavutada hämmastavaid tulemusi.

Üldine Soovitus: Kui elupaiga tundmises on kahtlusi, konsulteeri kohaliku aianduskeskuse või spetsialistidega. Nad oskavad aidata ja soovitada parimat lahendust.

Vali Taimed Climate Zone’ist Lähtuvalt

Eestis on kliima jahedam, seetõttu on mõned taimed, mis täiuslikult kasvavad USA ebasoodsates piirkondades, siin ebapraktilised. Sellepärast on soovitatav valida taimed, mis on kohandatud Eesti kliimale.

Mida Istutada: Puud ja Põõsad

Puud ja põõsad tekitavad aias keskkonnas mugavuse ja toidu jaoks vajalikku säravat varjutuse. Mitmed põõsad sobivad erinevatesse olunditingimustesse. Siin on paar parimat tüüpi aedades rakendamiseks:

Sõstar

Sõstar on üks kergesti hooldatavatest ja vastupidavatest põõsastest. Need taimed sobivad ideaalselt päikesevalguse küllusesse ja tundides velkjate jahedu puhul. Kõige tavalisemad sõstra sordid on punane, must ja valge. Kuna sõstar ei kavasta kasvatamist üksnes marjade jaoks, vaid ka dekoratiivsete eesmärkide ja ilutulestikuna.

Pirnipuu

Pirnipuu on viljakandev puu, mis sobib hästi peaomanikele. Erinevalt teistest taimedest pole pirnipuu nii tavaline Eestis, kuid see sobib meie kliimale suurepäraselt. See puu saab kasvatada erinevatel pinnastel ja on tugevasti vastupidav kahjuritele ja haigustele.

Mida Istutada: Marjad ja Puuviljad

Marjad ja puuviljad on parimad taimed, mis suudavad omaette kasvada, kasvatada toitu ja täiendada aia stiili. Kuna enamikul marjade ja puuviljade sordill tavaliselt pole oma kaitse- või toetamis süsteemi, on kasvatamisel hädavajalik tõmbumine korralikult ette võtta.

Mustikad

Mustikad on kasulikkuse jaoks peaaegu hädavajalikud ning sobivad ideaalselt Eesti kliimaga. Need taimed armastavad kasvada jahedas ja kergelt happelises mullas. Mustikate tervise jaoks on vaja aedades panna aeglaselt lagunenud orgaanilist ainet ja niiskust parema kasvu tagamiseks.

Õunapuu

Õunapuu on populaarne puuviljataim ja sobib hästi aeda. Aia ehitamise ajal on vanad õunapuud väärt peatumist. Eakad puud on enamasti kultuurid ja on unikaalsed. Mõni on Boudreauxi Rooma õun, mis on ainulaadsel toonil ja meeldiva maitsega.

Kokkuvõte

Kevad on parim aeg alustada aias uute taimede istutamist. Nüüd, kus tead, kuidas valida oma elupaiga jaoks sobivaid taimi, on aedade rajamine võimalik. Olenemata sellest, kas soovid istutada põõsaid või puud, marju või puuvilju, on võtmeks sobiva taime leidmine aia loomiseks. Loodame, et see artikkel aitab sul oma aia loomist alustada.