Nullkulu

Nullkulu

kuidas tekib muld?

Kuidas tekib muld?

Muld on maa peal kõige olulisem loodusvara ja see moodustab enamuse meie planeedi maismaa pinnast. Kuid kuidas see iseenesest inimese tekkis, millised on selle koostisosad ja kuidas see mõjutab meie ökosüsteemide toimimist?

Mis on mulla koostis?

Muld koosneb kahest põhikomponendist: mineraalide ja orgaaniliste ainete segust. Mineraalsetest osakestest on enamasti tsemendid, kvarts, glaukoniit ja kaltsiit. Tsemendid moodustavad tavaliselt mulla suurima osa ning annavad sellele kivise ja karmi tunnetuse. Kvarts on üks peamisi mineraale, mida leidub mullas ja see annab sellele liiva koostises. Kaltsiit on mineraal, mis on suurimates kogustes põllumuldades.

Orgaanilised ained koosnevad peamiselt surnud taimedest, putukatest ja loomadest. Taimed tapavad fotosünteesi käigus süsinikdioksiidi õhust ja seejärel pannakse need orgaanilistesse ühenditesse. Need orgaanilised jäägid langevad pinnale, kus lagundavad mikroorganismid mädanema. Selle protsessi käigus moodustuvad tahked osakesed, mis segunevad mineraalidega, et moodustada muld.

Kuidas maa muutub muldaks?

Muld tekib aja jooksul ja kõik algab kivimitest. Kivimite murenemisel tekivad väikesed tükid, mida kutsutakse mineraliitiks, mis on tegelikult kivimi fraktsioonid. Kuid kivimijahu pole veel muld, kõigepealt on vaja tekkida taimestikul.

Taimed on tõelised muldade tekkega seotud tegurid. Nad võtavad maast toitained ja kasutavad neid oma ellujäämiseks. Kui taimed surevad, langevad nende jäänused pinnasesse ja lagunevad. Loomade ja inimeste jäänused mängivad ka oma rolli mulla kujunemisel. Kõik need tegurid koos vihma ja tuulega muudavad maa pinda ja tekitavad sobivad tingimused, et muld saaks tekkida.

Milline on mulla roll ökosüsteemi jaoks?

Muld on elusorganismide kasvu jaoks oluline tegur. Taimed saavad muldade toitainetest kõike, mis neil eluks vaja on. Taimed on aga pinnase sulgemiseks väga olulised ning nende juured aitavad mulda koos hoida.

Muld on ka elupaigaks paljudele putukatele ja mikroorganismidele, nagu bakterid ja seeneinfusioon. Mikroorganismid lagundavad orgaaniliste ainete jäänuseid ja teised loomad kasutavad neid toitmiseks kui ka mulda kaevikseks ja õhuringluseks.

Muld aitab nii saada toiduaineid ja toita loomadega kui ka reguleerida vee ja toitaineid ning seega on see elussüsteemi jaoks ülimalt oluline.

Kokkuvõtteks

Muld on meie planeedil elusfunktsioonide alus. ilma muldade puudumine, ei saaks meil olla toitu! Kuigi keskendusime siin, kuidas muld tekib, võite kindel olla, et mulda kujundavad ka muud faktorid nagu tuul, vesi, kliimatingimused ja inimtegevus. Mulla säilitamisel ja selle kaitse on meie kõigi huvides!