Nullkulu

Nullkulu

miks tekib vappekülm?

Miks tekib vappekülm?

Kas oled kunagi langenud lumisesse talveõhtusse ja karjunud valu, kui käed ja jalad muutuvad tundetuks? Seda nimetatakse värina ehk vappekülma sündroomiks. See on keha reaktsioon külma ilmaga, mis põhjustab verevoolu vähenemist ja närvilõpmete suremist. Paljud inimesed kannatavad aastaajaväliselt käte ja jalgade tekstuuri muutuste all ning sellel on palju erinevaid põhjuseid. Miks tekib vappekülm ja kuidas sellest lahti saada? Siin on mõned põhjused ja lahendused.

Enamasti külma tõttu tekkinud värin on tavaline refleks, mida nimetatakse värinarefleksiks. Kui keha hakkab jahtuma, saadab närvisüsteem signaale, et tekitada värin, et toota soojust. Värinad tekitavad ka keha lihaste kokkutõmbeid, mis suruvad verd kapillaaridesse ja suurendavad veresoonte läbimõõtu, mis aitab verel kiiremini ja tõhusamalt ringelda. See võimaldab kehal säilitada soojushulka ja ennetada hüpotermiat.

Samuti on värinaid, mis tekivad haiguste, infektsioonide, hormonaalsete häirete jt tõttu. Kui keha immuunsüsteem on nõrk, võivad haigused kehva verevarustuse tekitada ja põhjustada värinaid. Samuti võivad värinad olla tingitud hormonaalsetest probleemidest, näiteks kilpnäärme alatalitlusest. On oluline märkida, et teatud ravimid võivad põhjustada ka värinaid.

Üks lahendus värina sümptomite raviks on kuumus. Kuum vesi või muud soojad pinnad nagu küttepadjad võivad keha soojendada ja vereringet parandada. Samuti on oluline jälgida toitumist, lisades dieeti vitamiine ja mineraale, mis parandavad vereringet. Külmal ilmal on kasulik kanda soojasid rõivaid ja seljas olevate kihiliste riiete kasutamist. Samuti on tervisliku elustiili juurutamine kasulik, näiteks regulaarne harjutamine ja jälgides korrapärast und.

Lisaks toitumisele ja kuumusele võib väljas viibimine ja päikesekiirte käes viibimine leevendada värinaid. Soojad riided, päikesepaiste ja lõõgastumine aitavad kaasa keha lõdvestumisele, mis parandab verevarustust. Oluline on meeles pidada, et värin võib tulla ja minna sõltuvalt keha seisundist ning kui see on tõsine, tuleks pöörduda arsti poole.

Kokkuvõttes tekib vappekülm tavaliselt siis, kui keha jahtub ja vereringe aeglustub, kuid põhjuseid võib olla palju. Parimaks vahendiks tekstuuri muutuste vältimiseks on ennetavate toitumis- ja elustiili muutuste kasutamine. Soojus ja vereringe parandamine peaksid olema prioriteetsed lahendused tekstuuri muutuste leevendamiseks. Kui probleem püsib, tuleks pöörduda spetsialisti poole, et välja selgitada põhjused ning saada vajalik ravi.