Nullkulu

Nullkulu

miks tekib tupeseen?

Miks Tekib Tupeseen?

Tupeseen ehk candida võib esineda igas vanuses naisel, kuid kõige tavalisem on see fertiilses eas ja menopausieelses eas. Mida aga täpsemalt tupeseene tekkepõhjustest teada on?

Tupeseen tekib siis, kui tuppe saabub suurem kui tavaline kogus pärmiseeni nimega Candida albicans. See pärmiseen on normaalne tupes leiduv mikroorganism, kuid liigsena võib see tupeseeneks kujuneda. Paljude tegurite tõttu võib tupeseene tekkimine muutuda tõenäolisemaks.

Põhjused

– Antibiootikumid: Need ravimid võivad hävitada tupe tervislikke baktereid, mille tulemusena võib tupeseen esineda.

– Hormonaalsed muutused: Hormonaalsed muutused menstruaaltsükli ajal, puberteedi ajal, menopausi ajal või raseduse ajal võivad soodustada tupeseene tekkepõhjust.

– Diabeet: Diabeediga inimestel on suurem tõenäosus tupeseeneks kujuneda, sest kõrge vere glükoosisisaldus on tavaliselt seotud tupeseenega.

– Seksuaalne aktiivsus: Seksuaalne aktiivsus võib tupeseene põhjustada, sest partneri mikroorganismid võivad tupesse sattuda.

– Immuunsüsteem: Nõrgenenud immuunsüsteem võib muutuda ka tupeseene tekkimise tõenäolisemaks.

– Keha happelisus: Kui keha on happeline, võib tupeseeniks olemise tõenäosus suureneda.

Sümptomid

Tupeseene sümptomid hõlmavad järgmist:

– Sügelus

– Tupest väljumine

– Valge, juustu mõõtmetega tükiline tupeseen

– Valu urineerimisel

Kuidas seda ravida?

Kui kahtlustate tupeseent, pidage nõu oma arstiga. Arst saab kinnitada diagnoosi ja määrata ravi. Ravi hõlmab tavaliselt suukaudseid antibiootikume, kreeme, salve ja/või vagiinale sisse viidavaid suposiite.

Kokkuvõte

Tupeseen võib tekkida mitmel põhjusel, sealhulgas antibiootikumid, hormonaalsed muutused, diabeet, seksuaalne aktiivsus, immuunsüsteemi nõrgenemine ja keha happelisus. Kui kahtlustate tupeseent, pöörduge oma arsti poole. Ravi hõlmab tavaliselt suukaudseid antibiootikume, kreeme, salve ja/või vagiinale sisse viidavaid suposiite.