Nullkulu

Nullkulu

miks tekib kõõm?

Miks tekib kõõm?

Kõõm on üks peanaha probleeme, mis mõjutab paljusid inimesi. Kõõma väljanägemine võib olla peanaha kuivuse, liigse rasu või seenhaiguste põhjustatud. Kõõma tekkepõhjuseid ei ole täielikult teada, kuid on tehtud palju uuringuid ja arstid on välja töötanud erinevaid ravimeetodeid..

Peanaha loomulik koorimine

Meie peanahk koorub iga päev loomulikult. Surnud naharakud langevad maha ja tulevad juustega välja. See on täiesti normaalne protsess, kuid mõnikord registreeritakse liiga palju koorumist. Kui surnud naha kogunemine suureneb, tekib valge kõõm.

Seenhaigused

Seenhaigused on kõõma tavaline põhjus. Need seened, mis tavaliselt ei põhjusta probleeme, hakkavad aktiivselt toimima, kui neile luuakse sobiv keskkond. Selline keskkond võib olla stress, ebatervislik toitumine, individuaalne kalduvus seeninfektsioonide vastu. Seeninfektsioon võib tekitada tugev sügelus ja punetus peanahal. Sageli kaasnevad sellega ka juuste väljalangemine. Seeninfektsioonid nõuavad ravi spetsiaalsete ravimitega.

Liigne rasu

Peanaha liigne rasutamine ei ole samuti harv probleem. Tavaliselt see probleem eksisteerib puberteedieas, kuid mõnel inimesel see seisund püsib ka vanemaealisel. Liigne rasu soodustab seente aktiivsust, põhjustab peanaha sügelust ja rasket kõõma. Sellisel juhul suunavad arstid ravi selle probleemi kaotamiseks seborröa dermatiidi ravimitega.

Kuumus ja kuivus

Peanaha kuivus on ebameeldiv tunne ning kutsub esile kõõma väljakasvu. Tavaliselt see see seisund on põhjustatud liiga kuivast õhust või liiga kuumast veest. Samuti võib kuivus ja liigne kuumus põhjustada juuste väljalangemist. Selle probleemi kõrvaldamiseks näeb arst ette juuksemaskide kasutamist, õlide kasutamist ja piiranguid kuuma vee kasutamisel.

Mida saate ise teha

Kui kõõm tekitab teile ebamugavustunnet, võite proovida seda probleemi ise ravida. Selleks on olemas spetsiaalsed šampoonid, mis aitavad naha kuivust, liigset rasu või seennakkusi kõrvaldada. Enamasti piisab ravikuurist kahe-nelja nädala jooksul. Kui kõõma ravimid seda probleemi ei lahenda, tuleb pöörduda arsti poole.

Kokkuvõte

Kõõm on üsna tavaline probleem, kuid seda saab kergesti ravida õigeaegse diagnoosi ja ravi abil. Kõige tõhusam on kasutada spetsiaalseid šampoone, mis aitavad kindlaks teha probleemi juure. Samuti tuleks jälgida kõrvaltekstide ilmnemist. Kui kõõm püsib kauem kui kaks nädalat, on mõistlik pöörduda arsti poole. Arst aitab tuvastada haiguse põhjuse ja määrata effektiivse ravi.