Kuidas saab nisust sai
Paljud inimesed üle maailma naudivad hommikusöögiks võileiba, mis on valmistatud nisust. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas seda saia tehakse? Käesolevas artiklis räägimegi teile, kuidas nisust saia saab.
Mis on nisu?
Nisu on viljakultuuride perekonnast, mida kasvatatakse enamasti laias maailmas. Nisu tera on umbes 30–40 mm pikk ja 3–4 mm lai. See koosneb väikesest idust, mis on kaetud mitme kliekoodiga. Gluteniin ja gliadiin on kaks peamist valku, mis nisu teras leiduvad.
Kuidas valmistatakse jahust saia?
Nisujahu on põhiliselt nisutera jahvatatud kujul. See sobib suurepäraselt leivade, saia, koogide ja muude pagaritoodete valmistamiseks. Jahu valmistamiseks eemaldatakse nisutera idu, õhukesed kliekoosakestega katted ning järele jääb vaid endosperm ehk sisemine viljaliha.
Kuidas saia tainas valmistatakse?
Saiataina valmistamiseks on vaja nisujahu, vett, pärmi, suhkrut ja soola. Need koostisosad tuleb segada kokku kuni saavutatakse ühtlane segamine, misjärel tuleb tainas lasta kerkida.
Kuidas sai tekib?
Pärast seda, kui saiataigna lastakse kerkida, tuleb see ahjus küpsetada. Kuumus põhjustab taine geelumist, mille tulemusena tekib õrisev, pehme sisu ja kollakaspruun koorik. Kui sai on küps, tuleb see lasta jahtuda.
Kuidas saab saia erinevalt valmistada?
Saiavalmistamisel on palju võimalusi, kuidas saia maitsvamaks ja huvitavamaks muuta. Näiteks võib lisada erinevaid maitseaineid nagu rosmariin, küüslauk või tüümian. Samuti saab erinevaid taina liike kokku panna, et saada erinevaid maitseid ja tekstuure. Tavalise nisujahu asemel saab kasutada rukkijahu, täisterajahu, speltajahu või muud tüüpi jahu.
Lõppsõna
Nii palju siis nisu valmistamisest saiaks. Jahu valmistamine ja saiataigna töötlemine on üllatavalt keeruline ja nõuab palju tähelepanu ja oskusi. Kuid tulemuseks on palju erinevaid ja maitsvaid saia tüüpe, mis rõõmustavad kõiki hommikusöögilisi. Kas olete proovinud valmistada oma saia? Kui mitte, proovige kindlasti järgmine kord seda ise valmistada.