Nullkulu

Nullkulu

kuidas puhastada vaske?

Kuidas puhastada vaske?

Vask on metall, mis on inimeste jaoks olnud väärtuslik juba aastatuhandeid. Seda on kasutatud kaunistuste ja väärisesemete valmistamiseks ning varem leidis see ka paljudes tööstusharudes, nagu näiteks laevandustööstuses või ehituses, laialdast kasutust. Kuna vask on suhteliselt pehme metall, siis võib see aja jooksul kaotada oma loomuliku sära ning koguda endasse mustust ja plekke. Selles artiklis annan ma Sulle nõu, kuidas aidata vaskesemete nende enda väärikus tagasi tuua ning ühtlasi puhastada neid selleks, et need säraksid taas nagu uued!

Miks tuleks vaskesemeid puhastada?
Vask on metall, mis võib aja jooksul muutuda tumedamaks ning kaotada oma loomuliku sära. See juhtub seeläbi, et vask reageerib õhu ja niiskusega ning oksüdeerub. Oksüdeerumine tekitabki tumeda katte, mida nimetatakse patinaks. Kuigi see võib tekitada mõnel juhul huvitava tulemuse, siis enamasti tahame siiski säilitada vaskeseme algselt planeeritud väljanägemist.

Lisaks võib vask pleekida ja koguda endale erinevat mustust. Samuti võib see pärast kasutamist kaotada oma värvi ja tunduda kulunud. Seega on vaja teada erinevaid viise, kuidas saame vaskesemeid puhastada ning nende sära tagasi tuua.

Kodused abinõud vaskesemete puhastamiseks
2.Sidrunhappe abil puhastamine
Sidrunhape on looduslik abinõu, mis sobib suurepäraselt vaskesemete puhastamiseks. Selleks on vaja vaid sidrunhapet ja vett. Esialgu lahusta natuke sidrunhapet vees ning lisa sellele natuke küpsetuspulbrit. Seejärel kasta vaskesemeid segu sisse ning jäta seisma 5 minutiks. Pärast seda puhasta vaskesemeid hambaharja ja natukese seebiga, loputa veega ning kuivata paberiga.

2.Soolaga hõõrumine
Sool sobib samuti suurepäraselt vaskesemete puhastamiseks. Selleks piisab, kui võtad tavalist lauasoola ning hõõrud sellega vaskeseemete pinda. Seejärel puhasta vaskesemeid hambaharja ja natukese seebiga, loputa veega ning kuivata paberiga. Efekt on suurepärane ning vask särama nagu uus!

2.Äädikalahuse kasutamine vaskesemete puhastamiseks
Äädikas on samuti suurepärane abinõu vaskesemete puhastamiseks. Selleks piisab, kui segad kokku 3 osa äädikat ning 1 osa jahu. Kanna segu otse vaskesemetele kergelt ringjate liigutustega ning jäta seisma umbes tund. Seejärel puhasta vaskesemeid hambaharja ja natukese seebiga, loputa veega ning kuivata paberiga.

Spetsiaalsed hooldusvahendid vaskesemete puhastamiseks
Kui kodused abinõud vaskesemete puhastamisel ei anna enam soovitud tulemust, siis võib kasutada ka spetsiaalseid hooldusvahendeid. Nende hulgas on näiteks spetsiaalsed vaskesemete puhastusvahendid ning vaskesemete puhastusvahendid sulfuurhapetega. Need vahendid on tavaliselt saadaval spetsialiseeritud kauplustes või büroo- ja kodukaupade kauplustes.

Kokkuvõte
Vask on metall, mida on võimalik lähtuvalt erinevatest asjaoludest tihti puhastada. Koduste vahenditega on võimalik vaskesemeid puhastada sidrunhappe, soola, äädikalahuse ning teiste looduslike vahenditega. Kui need ei ole enam tõhusad, siis võib kasutada spetsiaalseid vaskesemete puhastusvahendeid. Tuletan meelde, et vaskesemeid tuleks puhtana hoida, ning nende säilimiseks võiks neid tavaliselt ka lakkida. Loodan, et minu soovitused aitavad Sulle oma vaskesemete eest veelgi paremat hoolt kanda!