Nullkulu

Nullkulu

kuidas lõigata sammasõunapuud?

Kuidas lõigata sammasõunapuud

Sammasõunapuud on viimasel ajal Eestis aina populaarsemaks saamas ning nende kasvatamine võib olla tõeline nauding. Selleks, et saada tugevaid, puuviljarikkaid puid, on aga oluline õigesti lõigata ning hoolitseda nende eest aastaringselt. Selles artiklis saad teada, kuidas lõigata sammasõunapuid, et saada võimalikult hea saak.

Miks on sammasõunapuu lõikamine vajalik?

Sammasõunapuudele on iseloomulik kitsas kolmnurkne kuju. See tähendab, et puu kiiresti kasvavaid harusid on raske toestada ning puu kõrgemate osade küljest korjamine võib olla keeruline. Samuti võib lõigates tugevad oksad kasvada teise haru suunas, mistõttu kannatab saak või langeb oks murdudes maapinnale. Seetõttu on väga oluline sammasõunapuid regulaarselt lõigata – nii saad kujundada puud soovitud kujuga ning tagada piisava valguse ja õhu juurdepääsu kõigile selle osadele.

Millal on õige aeg sammasõunapuid lõigata?

Optimaalne aeg sammasõunapuude lõikamiseks on varakevadel, enne kui pungad paisuvad. Erilist tähelepanu tuleks juhtida sammasõunapuude seisundi hindamisele enne lõikamist – kahjustuste või haiguste olemasolul tuleks need enne eemaldada. Samuti, kui tuled lõikamisega hiljaks, piirab see võimalikku saaki, kuna puu kipub moodustama kõiki kasvusid võrdselt.

Esimene samm: milliseid oksi eemaldada?

Sammasõunapuu kujundamise esimene samm on kärpida välja kõik kuivad, katkised ja haiged oksad. Asetage oksakäärid konkreetse haru alla ja sirutage käsi nii, et oksakäärid oleks käeulatuses. Kärpige haru kahele kolmandikule selle algsest suurusest. Ärge lõigake oksa põhjast, kuna sellest lõikest võib ülejäänud oks murduda. Jättes väikese oksa jäänukid tagasi, võib see lühikese aja jooksul puid kahjustada.

Teine samm: taguge nurk välja

Samm 2 seisneb selles, et igasse noore edukas oksasse toetatakse tuge. Selleks, et vältida õunte kandmise ajal kuivanud okste murdumist, peate ülejäänud oksi tugevdama. Kärbi iga oksa ülemine kolmandik maha. Saw kärpimiseks otsaesisele või küljele. Sellega seoses võite kaaluda kahte lõikamisstiili: see annab puudele kahe torujuhtme kuju – kaheksakümmend kraadi ja nelikümmend viis kraadi.

Kolmas samm: korrigeerige järske nurki

Järskude nurkade kõrvaldamine on väga oluline järgmise lõikamissammu jaoks. Eemaldage ristuvad oksad, et tagada puule piisav valguse ja õhu juurdepääs. Jätke alles ainult kõige paremini paigutatud oksad. Vähendage kasvu poole võrra, aidates kaasa istanduse keskosa tugevnemisele. Iga lahkumise korral laske uutel oksadel kasvada umbes kaheksa tolli enne järgmise talgupaiga loomist.

Neljas samm: eemaldage kõik kaksikud ja tugevdage peavõrku

Samm 4: kärpige üleliigsed oksad, mis kasvavad peamiste jõevoolude (uhh) külgedelt. Need oksad võivad puu sageli maapinnale lüüa ja kahjustada vilju või lausa murda terve puu! See on ka ideaalne aeg mitut sammasõunapuud kärpida külgsuunas, et kõik kõrged oksad oleksid tugevas ja usaldusväärses võrgus..

Viies samm: kärpige kõrgemad oksad maha

Sammasõunapuu kujundamise lõppfaas on ülemiste okste kärpimine. Asetage oksakäärid selle kõrgeima okste kõrval olevale oksale ja kärpige üks, kaks kolm korda. Kõige paremini eemaldage topeltkäepidemed niiviisi, et käeulatuses oleks alati kindel kõrgus. Lõigake oksad tükeldatud jaoks arsinas alt, mitte otse ülaosast. See tagab esimese lehtede väljanägemise parema, kui oksad töötavad.

Kokkuvõte

Sammaste õunapuude kasvatamine nõuab aega ja vaeva, et tagada puude tõhusus ja tugev struktuur. Regulaarne lõikamine on vajalik, et kujundada puud soovitud kuju, parandada kogu osade juurdepääsu valgusele ja õhule ning tagada viljakus. Iga oksa kärpimise kõige tähtsam esimene samm on isiku hinnang puu seisundit ja kärpimise eripärasid. Selles artiklis esitatud meetodite järgimine peaks aitama teil saavutada soovitud tulemusi ja toota tervislikke, viljakaid sammasõunapuid.