Nullkulu

Nullkulu

kuidas lõigata õunapuid?

Kuidas lõigata õunapuid

Õunapuud on saagikad ja vastupidavad viljapuud, kuid selleks, et viljad oleksid mahukad ja magusad, tuleb neid korralikult lõigata. Õigeaegne lõikamine aitab tagada tervisliku kasvu ja õige kujuga puu. Järgnevalt on lähemalt kirjeldatud, kuidas õunapuid õigesti lõigata.

I. Mis on õige aeg õunapuu lõikamiseks?
Õunapuud tuleks lõigata talveperioodil, kui puu on uinuvas seisundis ja teda on kergem käsitleda. Sobiv aeg on tavaliselt veebruari ja märtsi jooksul. Alati tuleks enne lõikamist ka puutüvi hoolikalt uurida, et veenduda puu tervises ja võimalike haiguste puudumises.

II. Millised vahendid on vaja?
Korralikuks õunapuu lõikamiseks on vaja järgmisi tööriistu: oksalõikurid, saag, töökindad, astmetele ronimise vahendid (nt redel) ja tugevad köied. Enne lõikamist tuleb kõik vajalikud vahendid hoolikalt ette valmistada ja kontrollida, et need oleksid teravad ja töökorras.

III. Kuidas lõigata okste otsad?
Kõigepealt tuleks eemaldada kõik kuivanud ja vigastatud oksad, et taimeenergia saaks keskenduda tervislikele okstele. Oksa tuleks lõigata võimalikult lähedalt tervetele kudumitele või mahult suurematele okstele. Lõikelõigu võib lasta kuivada ilma kaitsevahenditeta.

IV. Mida teha liiga pikaks kasvanud okstega?
Liiga pikaks kasvanud oksi tuleks lühendada, et puu saaks keskenduda olulisematele osadele ja kasvuks vajalikke toitaineid ei raiskuks. Oks tuleks lõigata nurga all ja võimalikult lähedalt mahukatele külgvõrsetele.

V. Kuidas asetada oksad?
Õunapuu lõikamisel on oluline jälgida, et oksad oleksid korrektses asendis, et lehtede ja viljade kasv oleks optimaalne. Oksad tuleks paigutada nii, et viljad ei ripuks maapinna poole ja saaksid korralikult valgust. Enne lõikamist tuleb alati kaaluda, kuhu oksad suunata.

VI. Millal ja kuidas lõigata õunapuude tüve?
Maapinna läheduses olevaid oksi ja võrseid tuleks lõigata regulaarselt, et taim saaks keskenduda ülemise osa arengule ja et tüve allosa ei tekiks kõdunemisprotsessi tõttu probleeme. Tüve ülaosa lõigatakse aga ainult juhul, kui see muutub liiga paksuks ja aeglustab teiste osade kasvu.

VII. Millised on õunapuu lõikamisel sageli tehtavad vead?
Sageli tehakse viga liiga tugevalt lõikades, oksa vigastamisel või selle liiga lühikeseks lõikamisel. Nendel juhtudel kannatab puu tervis ja kasv. Lisaks ei tohiks koor esineda liiga laia või sügava lõike korral ning oksad ei tohiks olla ebasoodsas asendis.

Kokkuvõte
Õuna- ja teiste viljapuude lõikamiseks on oluline järgida Üksikasjalikke juhiseid, mis hõlmavad õiget aega, vajalikke tööriistu ja tehnikat. Soovitav on regulaarselt eemaldada kuivanud ja vigastatud oksi, lühendada liiga pikaks kasvanud oksi ja paigutada oksad nii, et viljade jaoks oleks piisavalt ruumi ja valgust. Oluline on teha selliseid töid õigel ajal ning vältida sageli lõikamisel tehtavaid vigu. Kui neid juhiseid järgida, on võimalik kasvatada tervislikke õunapuid, kes annavad rikkaliku saagi.