Nullkulu

Nullkulu

kuidas kukeseeni puhastada?

Kuidas kukeseeni puhastada

Kukeseened on Eesti üks kõige hinnatumaid seeni. Värske kukeseene maitse on peen ja mahlane ning seda saab kasutada nii liha-, kala- kui ka köögiviljaroogade maitsestamiseks. Kukeseentest valmistatud roogad on väga populaarsed nii Eestis kui ka välismaal.

Kuidas aga korjatud kukeseeni puhastada ja säilitada, et säilitada nende maitset ja hoida end tervena? Selles artiklis kirjeldame, kuidas kukeseeni puhastada, mida tuleks vältida ja kuidas neid säilitada.

Kukeseente korjamine

Esimene samm korjalikult puhastatud kukeseente saamiseks on nende korjamine. Kukeseeni kasvatatakse sageli metsikult ja neid võib leida nii metsas kui ka põllumajandusmaastikul. Kukeseene korjamisel tuleks arvestada järgmiste soovitustega:

• Korja ainult elujõulisi seeni, mis on korralikult välja kasvanud ja hästi jämedate jalgadega.

• Ära korja kõige esimest seenet, mis silmapiirile satub. Esmalt tuleks kontrollida, kas kukeseen on piisavalt kasvanud ja valmis korjamiseks.

• Korja seened korvi või kausi sisse, mitte plastikust kotti, mis võib seeni lapikuks suruda.

• Kui oled kindel, et saad kukeseened kätte ja korv on täis, ära riisu seeni puudeokstest ega kraavi kahjulikke risoomi- ja mullaparasiite, mida ei näe palja silmaga.

Kukeseente puhastamine

Kui kukeseened on korjatud, on aeg alustada nende puhastamisega. Pärast korjamist tuleks seened võimalikult kiiresti puhastada, et vältida nende riknemist.

• Kasta kukeseened külma vette ja loputa neid hoolikalt.

• Kui seened on liiga määrdunud, saab neid pesta ka pehme harjaga. Üleliigse muda või liiva saab eemaldada ka paberrätikuga.

• Pärast pesemist tuleks kõik vigased ja kollased osad eemaldada. Väikesed putukad ja väikesed kahjurid võivad seened rikkuda ja kukeseente söömist võib kaasneda ka suur terviseoht.

• Kukeseente jalad lõigatakse kääride või noaga lühemaks ning soovi korral võib nii jalgade kui ka mütside küljest eemaldada ka õrnad kiled.

Kukeseente säilitamine

Puhastatud kukeseened saab säilitada mitmel erineval moel. Kuidas kukeseeni säilitada, sõltub peamiselt sellest, millal neid kasutatakse, kasutusotstarbest ja isiklikest valikutest.

• Kõige populaarsem viis kukeseente säilitamiseks on nende kuivatamine. Kuivatatud seened säilivad kaua ja neid on lihtne kasutada. Kuivatatud kukeseened tuleks hoida kinnises purgis või karbis, kaitstes neid niiskuse eest.

• Teine võimalus kukeseente säilitamiseks on soolamine. Soolatud kukeseened säilivad maitse ja toitainetega ning nad on suurepärane lisand suppidele ja hautistele.

• Kukeseeni saab säilitada ka külmutatuna, kuid see meetod vähendab nende maitset ja tekstuuri.

Kokkuvõtteks

Kukeseen on väga hinnatud toit nii paljudes maailma köökides. Nende korjamisel, puhastamisel ja säilitamisel on aga oluline silmas pidada teatud nõudeid. Alati tasub meeles pidada, et värsked ja puhtad kukeseened on kõige parema maitsega ning et kõikide ettevaatusabinõude järgimine tagab, et kukeseened säilitavad oma maitse ja toitainete sisalduse.