Kuidas käituda bipolaarse inimesega
Bipolaarne häire on vaimne haigus, mille puhul esinevad perioodilised meeleolu kõikumised. Need kõikumised võivad vahelduda rõõmsa eufooriaga ja intensiivse ebameeldiva vaimse seisundiga.
Bipolaarse häire all kannatajate käitumine võib olla ettearvamatu ja kohati isegi ohtlik. Seetõttu on oluline teada, kuidas käituda bipolaarse inimesega.
Siin on mõned olulised sammud, mida tuleks bipolaarse häirega inimese käitumise kõrvaldamiseks järgida:
Ole kannatlik.
Bipolaarse häire all kannatajate meeleolu kõikumised võivad olla kurnavad ja ettearvamatud. Seetõttu on oluline olla kannatlik ja rahulik ka siis, kui teie lähedane muutub halvavaks.
Üks võimalus selleks on rääkida bipolaarse lähedasega rahulikult, öelda, et te kuulate teda ja mõtlete, mis võiks aidata. Kannatlikkus aitab luua usaldust bipolaarse inimese ja tema lähedaste vahel, aidates neil teineteisele lähemale hoida.
Ära provotseeri.
Bipolaarse häire all kannatajad võivad olla tundlikud, ja mõned asjad võivad neid ärritada ja viia agressioonini. Oluline on teada oma lähedase häire olemust ja teha kõik, et teda mitte vihastada või provotseerida.
Näiteks kui teie lähedane on vihane ega taha rääkida, siis on parem teda hetkeks rahule jätta. Kui probleemid on muutunud liiga suureks, on oluline otsida kvalifitseeritud abi.
Ära nõua liiga palju.
Bipolaarse häire käes kannatajad võivad langeda depressiooni, kusjuures nad on väsinud, kurbade ja energiavaeste tunnetega. Raskuste jaoks võitlemine võib tunduda liiga suure pingutusena.
Oluline on tunnustada seda ja mitte nõuda bipolaarse häire all kannatajalt liiga palju. Kui ta tundub väsinud või olek pole õige, siis on parim võimalus toetada, olla kannatlik ja julgustada teda tegema midagi, mis on lihtne ja positiivne.
Astu samme patsiendi toetamiseks.
Bipolaarse häirega elamine võib olla raske nii lähedastele kui ka kannatajale endale. Oluline on astuda olulisi samme, et toetada kannatajat ja aidata tal oma elus paremini hakkama saada.
Üks viis, kuidas saate aidata, on kutsuda kannatajat välja majast kodust välja. Oluline on veenduda, et ta saab oma ravimeid õigeaegselt, tarvitada kvalifitseeritud diagnoosi alusel sobivaid ravimeid, mis aitavad bipolaarse inimese meeleolu kõikumisi tasakaalustada.
Otsi tuge iseendalt.
Bipolaarse häirega inimesega elamine võib olla psühholoogiliselt koormav. Oluline on leida abi ja tuge nii patsiendile kui ka tema lähedastele.
Toetusgruppides osalemine, professionaalse abi otsimine või kirjutamine on head alternatiivid abi otsimiseks lähedastele, kes elavad bipolaarse inimesega koos.
KOKKUVÕTE
Bipolaarne häire on raske vaimne haigus, mille puhul esinevad perioodilised meeleolu kõikumised. Edasiliikumiseks koos bipolaarse inimesega on oluline kasutada kannatlikkust, mitte provotseerida, mitte nõuda liiga palju, astuda samme patsiendi toetamiseks ja otsida abi iseendalt. Mõistlikust ja järjepidevast lähenemisviisist kujuneb välja vastastikune sõprus bipolaarse inimese ja tema lähedaste vahel, mis aitab kõigil üksteise toel elada.
Soovitame patsientide kannatlikule kuulamisele kasutada professionaalitugi ning kommunikatsiooni kui alternatiivi nii bipolaarse inimese kui ka tema vanematele.
Tuleb meenutada, et bipolaarse häirega inimestel on õigus täisväärtuslikule elule, ning meie kõigi kohus on aidata neil seda saavutada. Meie panus on äärmiselt oluline bipolaarse häire all kannatajate ja nende lähedaste abistamisel.