Nullkulu

Nullkulu

kuidas käituda rästikuhammustuse korral?

Kuidas käituda rästikuhammustuse korral

Rästikuhammustused on tõsised terviseriskid, mille korral tuleb tegutseda kiiresti ja oskuslikult. Eestis kohtame kolme rästiku liiki: harilik rästik, rästikulehvik ning rästikukonn. Kõik need liigid on mürgised, kuid harilik rästik on kõige sagedamini esinev. Kuidas siis käituda rästikuhammustuse korral?

Rästikuhammustuse märgid ja sümptomid:

Rästikuhammustus võib mõjutada kogu keha, kuid kõige sagedamini on kannatanud jalad ja käed. Mürgine aine siseneb vereringesse, põhjustades ebameeldivaid sümptomeid. Tavaliselt esinevad järgmised sümptomid:

· Valu hammustuskohas

· Südamepekslemine

· Iiveldus

· Kõhulahtisus

· Oksendamine

· Peavalu

· Unisus

· Väsimus

· Vererõhu langus

· Hingamisraskused

Ravi tuleb alustada kiiresti:

Kui olete rästiku hammustuse ohver, on oluline alustada ravi võimalikult kiiresti. Kutsuge koheselt kiirabi. Enne kiirabi saabumist tuleb järgida järgmisi juhiseid:

· Rahunemine – rästiku hammustuse korral tuleb säilitada rahu ja mitte paanitseda.

· Hammustuskoha immobiliseerimine – liigutage hammustatud jäset niisutatud sidemega nii, et see jääks liikumatuks.

· Hammustuskoha pesemine – puhastage hammustuskoha ümbrus nii, et verejooks peatub.

Kiirabi saabudes alustatakse ravi antibiootikumide, antitoksiinide ja valuvaigistitega. Ravi peab toimuma haiglas ning vajadusel ka intensiivravi osakonnas.

Rästikuhammustuse ennetamine:

On oluline meeles pidada, et kõige parem viis rästikuhammustuste vältimiseks on ennetamine. Samaaegselt tuleb alati hoiduda rästikute elupaikades ning kanda jalutades pikkasid pükse ja saapaid.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka laste turvalisusele, sest lapsed on tundlikumad mürgistuste suhtes. Lastele tuleks selgitada rästikute kohta rohkem ning õpetada, kuidas nendega tegeleda.

Kokkuvõte:

Rästikuhammustused on tõsised terviseriskid, mistõttu võib iga sekund olla eluliselt tähtis. Kiire tegutsemisega aitad ennast mürgistuse korral kaitsta. Parim viis rästikuhammustuste ennetamiseks on hoitud eemale rästikute elupaikadest ning kanda sobivat riietust. Hammustuse korral ärge jätke midagi juhuse hooleks ja pöörduge koheselt kiirabi poole.