Nullkulu

Nullkulu

kuidas käituda psühhoosis inimesega?

Kuidas käituda psühhoosis inimesega

Psühhoos on tõsine vaimuhaigus, mis võib mõjutada nii meelt kui ka käitumist. Selle käigus kaotab inimene sageli kontakti reaalsusega ja võib olla teistele ohtlik. See võib olla stressirohke ja raskendav kogemus mitte ainult psühhoosis olevale inimesele, vaid ka tema lähedastele. Kui kohtad psühhoosis inimest, on oluline teada, kuidas nendega suhelda ja käituda, et tagada nii nende kui ka teiste ohutus ja tervis.

Mis on psühhoos?

Psühhoos on mentaalne seisund, kus muutuvad tajud, tunded ja mõtteprotsessid. See võib põhjustada hallutsinatsioone, luululisi mõtteid ja käitumist ning raskusi eristada reaalsust fantaasiast. Psühhoos võib olla põhjustatud erinevatest teguritest, nagu näiteks järsud muutused hormoonide tasemes või ajukahjustused.

Mida teha, kui satud psühhoosis inimesega suhtlema?

Kõigepealt tuleb hoida rahulikku meelt ja liikuda aeglaselt ja ettevaatlikult, et mitte psühhoosis oleva inimese ärevust suurendada. Püüdke hoida distantsi ja mitte kõndida tema lähedale, võimaluse korral saate jääda tema vaatevälja joonest välja. Ärge tõstke häält ega hüüa, see võib psühhoosis kriisis olevat inimest veelgi rohkem erutada ja hirmutada.

Kas psühhoosis inimest on võimalik rahustada?

Kui psühhoosist mõjutatud inimene on liiga erutatud, võib teda olla raske rahustada, kuid on olemas mõned meetodid, mida võid proovida. Näiteks võib aidata rahulik ja silmade kõrguses olev hääl. Võite rääkida rahustavalt ja kindlalt, et anda inimesele kindluse tunne. Samuti proovige tema tähelepanu juhtida teistele asjadele nagu näiteks helid, värvid ning rahustavad liigutused, et aidata tal keskenduda.

Kelle poole pöörduda, kui psühhoosis inimene on ohtlik?

Kui psühhoosist mõjutatud inimene tundub ohtlik, helistage kohe hädaabiteenistuse numbrile ning teatage olukorrast politseile. Ärge proovige ise ohtlikku inimest kinni hoida ega ümber veenda, see võib lõppeda katastroofiliselt. Kui tunnete end ohutult, siis aidake nii palju kui võimalik – püüdke rahuneda, hingata sügavalt ning kellutage välisukse ja akende kaudu, et meedikud teid ja psühhoosis inimest jõuaksid aidata.

Kuidas saab psühhoos eralduda?

Psühhoosi ravitakse tavaliselt ravimite ning psühhoteraapia kombinatsiooniga. On tähtis, et psühhoosi all kannatav inimene saaks õigeaegselt abi, et vältida seisundi halvenemist ja tervislikke kahjustusi. Psühhoosi ravi võib olla pikk protsess, kuid progresseerumiseks on oluline järgida ravikeemiat ning oma arsti suuniseid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et psühhoosis inimesega suhtlemine võib olla keeruline ja stressirohke olukord. Kui näed psühhoosis inimest, kes võib endale või teistele ohtu põhjustada, siis helista koheselt hädaabiteenistusele ning ära püüa iseseisvalt olukordi lahendada. Ole rahulik, ära tee äkilisi liigutusi, ja proovi rääkida rahustava tooniga. Kui psühhoosis inimene on rahulikum, siis aita tal saada õigeaegset meditsiinilist abi, et ta saaks pakkuda adekvaatset ravi.