Nullkulu

Nullkulu

kuidas allkirjastada mobiil id?

Kuidas allkirjastada mobiil-ID

Mobiil-ID on Eesti ID-kaardi telefoniversioon, mida saab kasutada erinevate elektrooniliste dokumentide allkirjastamiseks, samuti teatud teenuste kasutamiseks internetis. Juhul kui sul pole võimalik kasutada ID-kaarti, saad mobiil-ID abil iseennast tuvastada.

Antud artiklis räägime, kuidas saada mobiil-ID ja kuidas seda kasutada. Kui sul pole veel mobiil-ID-d või sa pole sellest kuulnudki, siis see artikkel on just sulle!

Mis on mobiil-ID?

Mobiil-ID on Eesti ID-kaardi telefoniversioon, mida saab kasutada erinevate elektrooniliste dokumentide allkirjastamiseks, samuti teatud teenuste kasutamiseks internetis.

Mobiil-ID võimaldab sul kinnitada oma isikut isegi ilma füüsilise kaardita: see tähendab, et saad allkirjastada elektroonilisi dokumente otse nutitelefoni abil.

Kuidas saada mobiil-ID?

Kõigepealt tuleb mobiilioperaatoril (Tele2, Elisa, Telia) tuvastada sinu isikut.

Kui oled tuvastamisprotseduuri läbinud, saad avalduse mobiil-ID kasutamise kohta esitada läbi telefoni või interneti teel.

Märkimisväärne on see, et mobiil-ID taotlemine on tasuline, umbes 5 eurot

Kui sul on juba Eesti ID-kaart, siis saad mobiil-ID-d kasutama hakata kohe: samuti nagu ID-kaardiga, on vaja ka mobiil-ID-ga ID-kaardi lugejat, kuid seekord saab kasutada telefoni kaardilugejana.

Kuidas allkirjastada mobiil-ID-ga?

Laadi mobiil-ID rakendus alla

Enne kui saad mobiil-ID-ga elektroonilisi dokumente allkirjastada, tuleb sul alla laadida vastav rakendus. Seda saab teha nii App Store’i ja Google Play poest kui ka telekommunikatsiooniettevõtete kodulehtedelt.

Tuvasta end mobiil-ID-ga

Pärast rakenduse allalaadimist tuleb sul end mobiil-ID-ga tuvastada: vali su valitud teenus, mis võtab su ID-tuvastuse vastu. Sisesta numbriloomerida, mis ilmub internetilehel, ning vajuta „Allkirjasta“.

Sisesta korduvkood

Pärast tuvastamist saadetakse sinu telefonile korduvkood, mida pead rakendusse sisestama. Seejärel saab elektronallkiri realiseerida.

Allkirjasta elektrooniline dokument

Kui kõik eelnev on tehtud, saad mobiil-ID-ga dokumente allkirjastada: see on sama lihtne, kui allkirjastamine ID-kaardi abil.

Lihtsalt vali allkirjastatav dokument, tuvasta end mobiil-ID-ga ning sisesta korduvkood – allkiri ongi valmis.

Kokkuvõte

Mobiil-ID kasutamine on kiire ja mugav viis elektronsete dokumentide allkirjastamiseks, samuti võib seda kasutada teatud teenuste kasutamiseks internetis.

Kui soovid mõnusat kasutuskogemust, tuleb mobiil-ID-d kasutades arvestada mõne lihtsa sammuga: laadi alla rakendus, tuvasta end mobiil-ID-ga, sisesta korduvkood ning allkirjasta.

Pea aga meeles, et mobiil-ID taotlemise protseduur on tasuline.