Nullkulu

Nullkulu

kui pikk on võhandu jõgi?

Kui pikk on Võhandu jõgi?

Võhandu jõgi on üks Eesti kaunimaid ja pikimaid jõgesid, mis algab Põlvamaalt ja suubub Lõuna-Eesti Emajõkke. Võhandu jõgi on umbes 162 kilomeetrit pikk ja kulgeb läbi kaunite maastike ning jõeäärsete külade.

Võhandu jõge võib jagada kahte ossa. Ülemine oja, mis hakkab kahe suure mäetippu vahelt, on jõekonnana ligikaudu 81 kilomeetrit pikk. Selle oja kaldad on väga järsud, muutes kohati selle liikumise jõel võimatuks. Kuid just need järskude kallaste tõttu peetakse Võhandu ülemist osa Eesti üheks kaunimaks jõeks.

Alamjooks, mis paikneb ülemisest ojast allavoolu, on ka suurem kui ülemine osa ning voolab läbi kauni Võhandu orgu. See jõeosa on laiem ja sügavam, muutes piirkonna ideaalseks kanuumatkadeks. Jõel saab sõita ka kaatrite ning vesijalgratega.

Võhandu jõe ümbritsev keskkond on väga mitmekesine, sest jõe keskkond mõjutab seda väga erinevalt. Tänu sellele on piirkond teada kui mitmekesine taimestikuga ökosüsteem. Võhandu kalapopulatsioon on samuti suurepärane ning jõel saab püüda näiteks haugi, ahvenat, linaskit ja harjut.

Suurim sündmus, mis toimub Võhandu jõel, on Võhandu maraton. See maratonite üritus toimub igal aastal kevadtalvel ja see kogub palju osalejaid erinevatest riikidest üle kogu maailma. Võhandu maraton algab ülemosast ja kulgeb kuni jõe suudmeni Emajões. See on tõesti karm katsumus, kuna jõe vooluhulk ja ilm muudavad osalejate jaoks võistluse veelgi raskemaks.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et ligikaudu 162 kilomeetri pikkune Võhandu jõgi on ilus ja rikkaliku taimestikuga koht, mida tuleks kindlasti külastada. Jõe ajalugu ja mitmekesine keskkond võiksid huvi pakkuda igaühele. Võhandu jõgi on populaarne koht, kus saab ühendada loodust, kalastamist ning liikumist looduses. Seega, igal Juunis avaneb võimalus selle jõeaju nautida Võhandu ooper Jõgeva kontserdimajas, kus saab nautida ühel kontserdil nii klassikalist kui ka jazzi. Ugala teatrimajas on samuti võimalik nautida etendust “Võhandu jõe legendid”.