Nullkulu

Nullkulu

kui magu valutab?

Kui magu valutab – kõhuhädade põhjused ja ravi

Meie seedesüsteem on keeruline süsteem, millel on oluline roll meie organismi toimimisel. Magu on üks selle süsteemi olulisemaid osi ning sellest tulenevalt on ka magu valutamisel suur mõju meie tervisele ja heaolule. Mis võib olla põhjuseks, kui magu valutab ning kuidas seda leevendada?

Selles artiklis uurime kõhuhädade põhjuseid ja ravi. Alustame lähemalt seedeprotsessist ning kõhu struktuurist, seejärel uurime valu põhjuseid ning lõpetame tõhusate ravivõimalustega.

Kõhu struktuur ja seedeprotsess

Maga on õõnes organ, mille mõõtmed võivad varieeruda inimeseti. See toodab seedeensüüme, mis lagundavad toitu ning vabastab ka maohapet, et aidata toitu seedida ning kaitsta seedetrakti bakterite eest. Maa põhifunktsiooniks on seega toidu töötlemine. Kui aga magu valutab, võib see viidata seedeprotsessi häirumisele.

Valu põhjused

Magu valutab enamasti seetõttu, et selles piirkonnas on mingi probleem. Alljärgnevalt uurime lähemalt võimalikke valu põhjuseid:

Maohaavand – Maohaavandid on lahustunud kahjustused maoseinas. Need võivad põhjustada valu, iiveldust ja seedehäireid. Maohaavandid esinevad enamasti seetõttu, et maohape ründab magu, kuid teatud tegurid nagu vürtsikas toit, suitsetamine ja alkohol võivad seda protsessi kiirendada.

Gastroösofageaalne refluks – Gastroösofaageaalne refluks (GERD) või seedetrakti tagasivool on tingimus, kus söögitoru alumine sulgurlihas ei sulge korralikult, võimaldades mao sisu söögitorusse tagasi voolata. See võib põhjustada valu kõhus, põletustunnet rinnus ja happe tagasijooksu suu kaudu.

Sapikivihaigus – Sapikivihaigus on seisund, kus sapipõies või sapiteedes on kive. Liigutades end võivad need kivid sulgurlihasse jääda, põhjustades valu magus ja ülakõhus, mis võivad kiirguda ka selga.

Toitainetevähene dieet – Kui te tarbite dieedi, mis on ebaregulaarne või toitainetevaene, võib see põhjustada seedimisega seotud probleeme nagu kõhukinnisus ja kõhulahtisus.

Põletikuline soolehaigus – Põletikuline soolehaigus on autoimmuunne seisund, mis põhjustab soolestiku põletikku. Seda võivad põhjustada geneetilised ja keskkonnategurid.

Raviga seotud võimalused

Kõhuhädasid saab parandada mitmel viisil. On oluline teada, mis teie kõhuvalu põhjustab, et valida õige ravi. Alljärgnevad on mõned võimalused, mida võite kaaluda:

Toitumisalased muudatused – Kuna seedimine on peamine kõhuvalu põhjus, on oluline oma dieet üle vaadata. Söögikorras peaks olema piisavalt tervislikku toitu, et tagada seedeprotsessi optimaalne kulgemine.

Söömine õigel ajal – Isik, kes tarbib toitu õigel ajal, hindab hommikusööki ja sellest tulenevaid toitaineid, kuna see tagab seedimise ning ka edasipidi järgnevate toitumiste tõhususe.

Antibiootikumid – Kui maahaavand on diagnoositud bakteri Heliceobacter pylori esinemise tagajärjel, võib arst soovitada antibiootikumravi.

Happesuse vähendajad – Happesusena tuntakse maohappe tootmist. Happesus ei ole seedimisel vajalik, mistõttu arst saab välja kirjutada retseptiravimid happesuse vähendamiseks.

Endoskoopiline ravi – Endoskoopiline ravi on protseduur, kus kasutatakse väikest kaamerat ja spetsiaalset instrumendi kaupa, et kõrvaldada erinevaid põhjuseid, mis võivad põhjustada kõhuvalu.

Kui valule on eelnenud trauma, näiteks tugev löök, rasedus või muu vigastus, võib see samuti põhjustada valu magu piirkonnas. Sellistel juhtudel on oluline arsti poole pöörduda.

Järeldus

Mao valu on ebameeldiv kogemus, mis võib tähendada seedeprotsessi häirumist või mõnda muud haigust. Kui piirkonnas esineb valu, on oluline tungivalt diagnoosida selle põhjus ning kavandada käigud valu leevendamiseks. Seniks kui valu leeveneb, saate oma dieeti ja toitumist üle vaadata, et tagada optimaalne seedeprotsess.

Me teame, et keegi ei lähe kõhuvaluga arsti juurde kergekäeliselt, mistõttu soovitame sul kaaluda seda loejuhendit ning selle abil ise oma kõhuvaluga tegeleda. Kõhuvaluga arstiga konsulteerides, ole teadlik, et igal patsiendil on individuaalsed ja konkreetseid ravimismeetodeid vajavad tervisehädad. Me loodame, et see artikkel aitas sul saada paremat ülevaadet valu põhjustest ning pakkusid ideid enda tegevuseks kui kõhuvaluga silmitsi seisad.