Nullkulu

Nullkulu

kui kõrv valutab?

Kui kõrv valutab – põhjused, sümptomid ja ravi

Kui kõrv valutab, võib see olla väga ebamugav ja valus kogemus. Valu võib ulatuda kerge kuni tugeva valu tundmiseni ning võib olla ühel või mõlemal kõrval. Valu tundmise päritolu võib olla erinev, mistõttu on oluline teada, millised on selle võimalikud põhjused ja sümptomid ning millised on efektiivsed ravimeetodid.

Kõrvapõletik
Kõrvapõletik võib olla kõige levinum põhjus, miks kõrv valutab. See seisund tekib siis, kui bakterid või viirused nakatavad kõrva keskkonda. Kõrvapõletikku võivad põhjustada erinevad tegurid, näiteks nakkus, allergia või vigastus. Kõrvapõletik võib kaasneda kuulmiskaoga, turse ja valu kõrvas, mõnikord ka palavikuga.

Kõrvavaik
Kõrvavaik on loomulikult esinev aine, mis eritub kõrvakanalist ja mille eesmärk on kaitsta kõrva ning takistada mustuse ja bakterite sissetungi. Kõrvavaik võib aga mõnikord kõrvakanalisse koguneda, mis võib põhjustada kõrvavalu. Kõrvavaigu liigne kogunemine võib samuti põhjustada kuulmiskao.

Trauma
Kõrvavalu võib olla tingitud ka kõrvatraumast, näiteks vigastusest, mis võib tekkida pärast peapööritust, kõrva tõmbamist või õnnetust. Traumaga võib kaasneda kõrvakohin ja kuulmiskaoga.

Kõrvakõrvutis
Kõrvakõrvutis (Temporomandibular Joint Disorder) on seisund, mis mõjutab temporomandibulaarset liigest, mis ühendab kolju alumist ja ülemist osa. See probleem võib põhjustada valu, mis kiirgub kõrva juurest piirkonda, mis asub lõualuu all. Kõrvakõrvutisega võib kaasneda ka koljuluu liigeste liikuvuse piiratus.

Võõrkeha
Kõrvavalu võib olla põhjustatud ka võõrkehast, mis on kõrvakanalisse sattunud. Võõrkeha võib põhjustada ärritust ja kõrvavalu. Väikelastel võib võõrkeha olla tavaline probleem, eriti kui nad asetavad midagi kõrva.

Eustachia toru düsfunktsioon
Kõrvavalu võib tekkida ka siis, kui Eustachia toru, mis ühendab keskkõrva ninaõõnsusega, ei toimi korralikult. See võib juhtuda allergia, külmetuse, sinusiidi või teiste probleemide korral. See võib põhjustada vedeliku kogunemist keskkõrva, mis võib põhjustada valu ja kuulmiskaoga.

Müra
Kõrvavalu võib olla tingitud ka valju heli mõjust, mis võib põhjustada trauma kõrva kohta. See võib juhtuda, kui inimene kuulab kõrvaklappides muusikat liiga kõvasti või töötab valjude masinate läheduses.

Ravi
Kõrvavalu leevendamiseks on olemas erinevaid ravimeetodeid. Üks tõhus viis on kõrva soojendamine, sest see aitab leevendada kõrvavalu ja vähendab põletikku. Samuti võib kasutada valuvaigisteid ja põletikuvastaseid ravimeid, mis aitavad leevendada valu ja vähendada põletikku.

Kui kõrvavalu on põhjustatud kõrvapõletikust või muust nakkusest, võib kasutada antibiootikume. Kõrvavaigu liigse kogunemise korral võib kõrvakanalit puhastada. Kui kõrvavalu on tingitud Eustachia toru düsfunktsioonist või sinusiidist, võib kasutada dekongestante ja ravimeid, mis aitavad vähendada turset ja põletikku.

Kõrvavalu võib olla väga ebamugav ja valus, kuid efektiivsete ravimeetodite abil on võimalik see leevendada ja ravida. Kui kõrvavalud püsivad pikka aega või kui neid kaasnevad muud sümptomid, on oluline pöörduda arsti poole.

Kokkuvõte
Kõrvavalu võib olla erinevate põhjuste tagajärg, kuid igal juhul on see ebameeldiv ja valulik kogemus. Kõrvapõletik, kõrvavaigu liigne kogunemine, trauma, kõrvakõrvutis, võõrkeha, Eustachia toru düsfunktsioon ja müra on võimalikud põhjused, miks kõrv valutab. Oluline on leevendada valu ja vähendada põletikku ravimite või kõrvasoojenduse abil ning vajadusel pöörduda arsti poole. Väldi valju helide mõju kõrvale ja hoolitse selle eest, et sinu kõrvad saaksid piisavalt õhku ja kaitset, et vabaneda ebameeldivatest kõrvavaludest.