Nullkulu

Nullkulu

kui kõrge on eiffeli torn?

Kui kõrge on Eiffeli torn? – Ülevaade selle ajaloolisest konstruktsioonist

Eiffeli torn on üks maailma tuntumaid vaatamisväärsusi. See kuulus torn asub Prantsusmaal Pariisis ja selle kõrgus on 324 meetrit. Torni nimetatakse ka “raua torniks”. Miks ta selline nimi on saanud? Miks ja kes ehitaski selle hiiglasliku ehitise? Ja kuidas see kõige üldse võimalikuks sai teha nii palju sajandeid tagasi, ilma kaasaegse tehnoloogiata? Paljudele neile ja teistele küsimustele annab vastuse allpool kirjeldatud ajalooline ülevaade.

Esimene mõte torni ehitamiseks

Alguse sai see projekt 1884. aastal, kui Pariisi linnapea Jules Ferry avalikustas ettepaneku korraldada rahvusvaheline näitus, et tähistada prantsuse revolutsiooni 100. aastapäeva. Eesmärk oli ehitada torn, mis võib osutuda kasulikuks vaatamisväärsuseks, mille külastajad saaksid linna vaadelda täiesti erinevalt kui tavaliselt. Kuidas see võimalik oleks, jäi sel ajal veel lahtiseks.

Torni kontseptsiooni loomine ja ehitamise algus

Kontseptsiooni loomine ja ehituse alustamine oli insener Gustave Eiffeli meeskonna kätte usaldatud. Gustave Eiffel oli üks Prantsuse tuntumaid insenere ja tööstureid. Tema meeskonna võimekus oli tõestatud ka eelnevalt, kuna nemad rajasid koos tunnelid ja sadamad, mis on siiani kasutusel. Meeskonna juhtiv insener Maurice Koechlin projekteeris tori kujulise struktuuri, mida nimetati esialgu “Maailma torniks”.

Torni ehitus algas 1887. aasta jaanuaris. Ehitamise ajal töötasid üle 250 töölise päevas, ilma kaasaegse tehnoloogia ja masinateta. See oli ülimalt suur ehitusprojekt, mis nõudis palju süsteemsust ja disaini. Ehitusmaterjalide hulgas oli peamiselt raud, mis oli sel ajal suureks väljakutseks.

Torni kontseptsioon ja arhitektuur

Kontseptsiooni järgi peaks torn olema ainulaadne, atraktiivne ja kaasaegne. Torn loodi vastuoluna kaasaegsele arhitektuurile ning Pariisi vanasüdamikule. Torni kontseptsioon ilmnes Pariisi linnavõimu liikmete ideena luua eksklusiivne struktuur, mis meelitaks palju külastajaid ja oleks koheselt positiivselt eristuv kohalike hoonete ja linna üldisest atmosfäärist. Torn pidi saama kasulikuks turismimagnetiks, seega tuli hoone disaini koostamine hoolikalt läbi mõelda.

Torn ehitati lahtistest võredest, mis võimaldasid alanurkades vaateväljas olevate linnaobjektide vaatamist. Kannatliku tööga valmistatud igast võrestiku elemendist sai tornile omase soo jagu, mis andis võimaluse hoone arhitektuuri hõlpsasti ära tunda. Torn kaalub üle 10 000 tonni ning kõrgus kaasaegse faasini 1889. aastal oli 310 meetrit.

Torni konstruktsioon ja inseneritööd

Tasub meeles pidada, et ehituse ajal polnud inseneridel kasutada kaasaegset tõstmistehnikat ja hüdraulilisi seadmeid, mistõttu pelgalt materjalide pärast võis ehitusseisakuid juhtuda väga tihti. Ehitusel kulus palju või pigem kõik energia torni ehitamiseks, ilma et inseneriteaduse tehnoloogiline areng tooks vähimatki hõlbustust. Ajal, mil raud oli peamine materjal, hõivati ​​hoonele kuni 300 töötajat, kes töötasid korraga, et torn saaks valmis enne 31. märtsi 1889, mil näitusidevaheline aeg lõpusaabus.

Eiffeli torn ehitati kvaliteetsete rauamaterjalidega, mida tol ajal pidasid paljud kõige tugevamaks moodustiseks. Insenerid kasutasid analüüse, millega määrati, kuidas iga osa peaks sobima järelejäänud sektsioonidega. Selles protsessis kasutati inseneriteaduses võrreldavate kaalutlusmeetoditega ka murrud testides, et teada saada, milline kõrgus oleks ohutu, ja mida tähendas turvalisus, kui torni säilitamine muutus selliseks, mis võib ohustada külastajate elusid.

Peaksime meeles pidama, et torni ehitati ilma igasuguse tehnoloogilise abi ja toetusteta. Selleks, et hoonealused töökohad saaksid töötada ajaloo kõige ilusama turismimagnetina, oli tarvis inseneridest meeskonda, kes viisid läbi käsitsi arvutusi, joonistusi ja projekteerimist.

Torni kasutus ja maine

Alates torni avamisest 1889. aastal on sellel olnud palju erinevaid eesmärke ja kasutusvaldkondi. Loeti, et torn pidi olema vitriin välismaistele pangandus- ja ehitusalasele tegevusele. Need teadmised pärisid turismi edendamiseks praktiliselt esimesena 19. sajandi lõpus kehtestatud ja auhinnatud restoraniga. Eiffeli torn on muutunud oluliseks trepijooksu, suusa- ja tantsulaugi paigaks ning selle all paikneb terrass, kust avaneb suurepärane vaade linnale.

Torni kõrgus on alati põhjustanud tunnete ja arutelude laineid paljudes eri sektorites ja meediaväljaannetes. Paljudes kultuurides ja keeltes räägitakse torni kõrgusest legenditega võrreldavas mütoloogias. Prantsuse maastiku ning linnamaastiku bluubareid on hiljem mõjutanud Gustave Eiffeli loomingu mõju; neis turistidega täidetud õues edastavad konstruktsioonide siluetid erilist elegantsi ning linnale on lisandunud ajalooline aktsent.

Kokkuvõte

Eiffeli torni ehitas prantsuse tuntud insener Gustave Eiffel, kes jättis end ajalukku unikaalse teosega, mis tekitab inimestes emotsioone ja tunnetusi muidu hingetu ja tunnetetu konstruktsiooni vastu. Struktuur pole ainult hoone; see on kogu Prantsusmaa ja teiste riikide tuntud vaatamisväärsus, mis ise ümbritsevaid objekte välja joonistab. Torni ajalugu ja selle perfektsionism on kajastunud paljudes teostes, raamatutes ja artiklites. Torn sai inspiratsiooni Gustave Eiffeli peensusest ja tahtest teha imelisi asju lihtsa viisiga. Seega, kui kõrge on Eiffeli torn? – Eiffeli torn on kahtlemata kõrge, 324 meetrit kõrge, samuti ajaloo ja unikaalsuse sanktuaarium.