Nullkulu

Nullkulu

kui kõht valutab?

Kui kõht valutab – mis see võib tähendada?

Kõhuvalu võib esineda erinevates vormides ja erinevatel kohtadel kõhus. See võib olla torkiv valu, tuim valu või kramplik valu. Mõnikord kaasneb kõhuvaluga ka iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus või palavik. Kui kõht valutab, võib see olla märk erinevatest tervisehäiretest, näiteks seedetrakti või kuseteede probleemidest.

Seedetrakti tervis ja kõhuvalu

Seedetrakt on tundlik süsteem, mis võib reageerida toiduvalmistamise tõttu või muude probleemide tõttu. Kõhuvalu võib olla põhjustatud:

– Gaasist: liigne gaasi moodustumine võib põhjustada kõhuvalu ja ebamugavustunnet. Gaasi teke toimub toidu seedimise ajal ja peamiselt käärsooles, kus bakterid toimivad soodustamaks gaasi moodustumist.
– Maoärritusest: mao seina turse või ärritus võib põhjustada valu ja ebamugavustunnet maos.
– Seedimisprobleemidest: kõhukinnisus või kõhulahtisus võivad põhjustada valu ja ebamugavustunnet kõhus. Need probleemid võivad olla põhjustatud valest toitumisest, seedetrakti haigustest või ravimite kõrvaltoimest.
– Seedetrakti haigustest: sellised haigused nagu haavandid, gastriit ja põletikuline soolehaigus võivad põhjustada kõhuvalu. Nende haiguste korral põhjustab kõhuvalu tavaliselt mao- või soolte seinakoe põletikku.
– Pankreatiidist: pankreatiidi korral põletub kõhunääre, mis võib põhjustada kõhuvalu. Pankreatiit võib olla põhjustatud kas liiga palju alkoholi tarbimisest või haigusist.

Kuseteede tervis ja kõhuvalu

Kui kõhuvalu on põhjustatud kuseteede probleemidest, võib kaasneda ka urineerimisraskusi, põletust või valu urineerimise ajal ja valu alaseljas. Kõhuvaluga seotud kuseteede probleemid võivad hõlmata:

– Põiepõletikust: põletikuline põis võib põhjustada kõhuvalu. Põiepõletiku korral võib esineda ka urineerimisraskusi või -kiiret, põletust või valu urineerimise ajal.
– Neerukividest: neerukivid on kivid, mis tekivad neerudes ning võivad põhjustada alakõhuvalu. Väikeste kivide väljumine võib olla väga ebamugav.
– Ureetra probleemidest: Ureetra on toru, mis juhib uriini põiest kehast välja. Kui kuseteede kulgemist takistatakse mingil põhjusel, võib tekkida kõhuvalu.

Kokkuvõte

Kõhuvalu võib olla erinevate tervisehäirete märk, mille hulka kuuluvad seedetrakti- ja kuseteede probleemid. Kõhuvalu võib esineda erinevatel viisidel ja kaasnevad sageli muud sümptomid nagu iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja palavik. Kui kõhuvalu on tugev ja/või püsiv, on soovitatav pöörduda meditsiinilise abi saamiseks tervishoiuteenuse pakkujate poole.