Kui koeral on kõht lahti: Põhjused, ravi ja ennetamine
Koera seedetrakt on märkimisväärselt erinev inimese omasest. Seetõttu tekivad neil mõnikord probleemid seedimisega, eriti kui on tegemist toiduainetega, mis koertele sobimatuks osutuvad. Üks tavaline probleem on kõhulahtisus ehk düsenteeria. Sellest artiklist leiad kõige tähtsama info, mida peaksid teadma, kui koeral on kõht lahti.
Mis on kõhulahtisus?
Kõhulahtisus on seisund, mille korral koeral on roojamisel tavalisest pehmemad või vedelamad väljaheited ja/või tema roojamise sagedus on suurenenud. See võib olla tingitud seedehäiretest, stressist, infektsioonidest, toidutalumatusest või mõnest muust tegurist.
Põhjused
Kõhulahtisus võib olla põhjustatud mitmest erinevast tegurist. Allpool on välja toodud kõige tavalisemad põhjused:
Toitumisprobleemid: Koerad on sageli uudishimulikud ja võivad süüa midagi, mis on kõhutuule kujul neile ohtlik või sobimatu. Näiteks inimestele mõeldud toit, räpane toit ja mitmesugused inimeste poolt jäetud jäägid. Kõik need võivad põhjustada kõhulahtisust.
Bakterid ja viirused: Bakterid ja viirused võivad jõuda koera seedetrakti läbi saastunud vee või toidu. Jäätmed nagu väljaheited ja uriin sisaldavad spetsiifilisi baktereid, mis võivad põhjustada kõhulahtisust.
Ravimid: Mõned ravimid ja lisandid võivad põhjustada kõhulahtisust. Seetõttu peaksid koeraomanikud enne nende kasutamist konsulteerima loomaarstiga.
Stress: Stress on ka tuntud kui kõhulahtisuse põhjus. Olukorrad, kus koer tunneb ennast ebamugavalt, näiteks vara hommikul ärgates või kui ta peab veetma pikka aega kinnises ruumis, võivad kõhulahtisust põhjustada.
Toidutalumatus: Nagu inimesed, võivad ka koerad talumatust avaldada teatud toiduainete suhtes. Lemmikloomadele mõeldud toite ostes peaksid koeraomanikud kontrollima, kas toit sisaldab kõiki neid koostisosi, mida koer taluda võib.
Ravi
Koera kõhulahtisus võib põhjustada dehüdratsiooni ja elektrolüütide tasakaalu häireid. Seetõttu on tähtis tagada koerale tallevajalik raviprotseduur.
Kõige olulisem ravi on vedeliku koguste piisav tarbimine. Koerale tuleb anda puhtas vees ja tarbimine tuleb jälgida, et koeral ei tekiks dehüdratsiooni.
Teine ravi tuleb sõltuvalt põhjustest, mis kõhulahtisuse tekitas. Kui infektsioonid on probleemiks, siis võib olla vajalik antibiootikumide ravimine. Kui toidutalumatus, siis peab koeraomanik kohandama koera toitumist, et vältida sellele sobimatute teatud toiduainete tarbimist.
Ennetamine
Kõhulahtisus koertel ei pruugi alati olla vältimatu, kuid on olemas mõned ennetavad meetmed, mis võivad seda vältida. Mõningad on järgmised:
Piisav hooldus: Koera tuleb igapäevaselt korralikult hooldada ja tema karvastik korras hoida, et ära hoida prahi hulka kogunemist.
Tervislik toit: Koera peaks toidetama ainult taluvate toiduainetega ning peab vältima toidujääkide andmist.
Konsulteerimine veterinaararstiga: Koeraomanik peaks alati öelda arstile, kui koeral on kõhulahtisus ja küsima nõuandeid kuidas ennetada.
Järeldus
Kokkuvõttes on kõhulahtisus koertel tavaline ja ei pruugi alati olla põhjust muretsemiseks. Siiski on oluline jälgida looma vedelikke ja toidu tarbimist, et vältida dehüdratsiooni- ja toitumisprobleeme. Kõige tähtsam on märku anda, kui koeral on kõhulahtisus, et vältida sellest tulenevaid probleeme.