Nullkulu

Nullkulu

kuidas käib digiallkirjastamine?

Kuidas käib digiallkirjastamine?

Allkirjastamine on aastate jooksul muutunud tõeliseks küsimärgiks, eriti arvutimaailma jaoks. Paberkandjal leitav allkiri on muutunud aeglasemaks ja ebapraktilisemaks, kuid arvuti võib meid aidata. See võib olla nii põnev kui ka hirmutav. Kuidas saab keegi allkirjastada midagi, mida ta pole kätte võtnud? See artikkel selgitab põhjalikult, kuidas käib digiaallkirjastamine Eestis.

Mis on digiallkiri?

Digiallkiri on elektrooniline vormi allkiri. Seda kasutatakse sama eesmärgi saavutamiseks nagu paberkandjal allkirja kasutamist. Digiallkirjaga on võimalik elektrooniliselt dokumente allkirjastada, mis omakorda annab dokumendile õigusliku vormi. Samuti saab digiallkirjaga tagada dokumendi tervikluse, kuna dokumendi võltsimine on keeruline protsess.

Kuidas käib digiallkirjastamine?

Digiallkirjastamine Eestis käib elektrooniliselt ID-kaardi abil. ID-kaardi allkirjastamise funktsiooniga on võimalik Eesti Vabariigis sõlmida tehinguid ja vormistada õigustoiminguid. Allkirjastatav dokument fikseeritakse ajatempliga dokumendi sisu ümberfikseerimise ärahoidmiseks. See annab dokumentidele valelooteemaksu pelgupaiga.

Tehingu toimumiseks peab olema digiallkirjastajal olemas ID-kaart ja arvutis ID-kaardi lugeja. Kui dokumendil on digiallkiri, siis on vastavalt digiallkirjastaja isik tuvastatud ning osapooled on leppinud kokku dokumendi sisus ja allkirjastamise tingimustes. Digitaalallkirjastamine on saanud Eestis muudatusi, kuna e-arvete abil saab esitada kohe pärast tehingut kontoandmeid. See võimaldab kiiremalt tagasisidet anda ja terviklikku suhtlust hoida.

Kuidas saab digiallkiri tagada dokumendi turvalisuse?

Digiallkirja kasutamine tagab dokumendi turvalisuse, kuna see annab dokumendile õigusliku kehtivuse ning kaitseb volitamata kasutajate eest. Allkiri fikseeritakse dokumenti ja salvestatakse seejärel allkirjastatava dokumendi elektroonilisse faili. Samuti saab ID-kaardi abil luua turvalise allkirjastamiskeskkonna, mis ei ole volitamata kasutajate jaoks võimalik ligipääseda.

Kokkuvõte

Digiallkirjastamine Eestis on leidnud laialdast kasutust. Digiallkirjastamine on võimaldanud dokumentide lihtsamat, kiiremat ja turvalisemat allkirjastamist. Digiallkirjaga on võimalik vormistada õigustoiminguid, anda hinnanguid, sõlmida lepinguid ja teha arveldusi. Digiallkirja kasutamine annab dokumendile õigusliku kehtivuse ning kaitseb volitamata kasutajate eest.