Nullkulu

Nullkulu

mis sõnade ette käib koma?

Mis sõnade ette käib koma: põhjalik ülevaade eesti keele reeglitest ja vigadest

Keeleõigekirja tundmine on vajalik, et kirjutised oleksid arusaadavad ja sõnum edasi antud ka sel juhul, kui lugeja ei tea teksti eelnevalt. Eesti keele küllaltki keeruliste reeglite seas on üks oluline reegel koma kasutamine. Selle reegli kasutamisel on palju nüansse ja vigu, mis kipuvad amatööride vahel väga sageli tekkima.

Selle artikli eesmärk on anda selge ülevaade, mis sõnade ette käib koma, millised on selle kasutamise reeglid ja väärtused.

Mis on koma?

Koma on kirjavahemärk, mida kasutatakse sõnade või fraaside vahel, et rõhutada nende vahelist seost. Koma paigutamisel järgitakse kindlaid reegleid, mis tagavad teksti loetavuse ja arusaadavuse.

Millal kasutatakse koma?

2.Sidesõnade ees

Koma kasutatakse alati sidesõna ees, välja arvatud juhul, kui sidesõna eelnevat lauset ei lõpetata. Näiteks: Ma lähen poodi, aga ma ei osta midagi.

2.Lauseosade eraldamisel

Koma kasutatakse ka lauseosade eraldamisel. Näiteks: Tere, kuidas läheb?

2.Juhul kui lauses on mitu tegusõna

Koma kasutatakse ka juhul, kui lauses on mitu tegusõna. Näiteks: Ta jõudis kodust välja, istus autosse ja sõitis minema.

2.Nimisõna epiteetide esitamisel

Koma kasutatakse ka nimisõna epiteetide esitamisel. Näiteks: Kaunis, suvine päev.

Millal EI kasutata koma?

3.Lause alguses

Koma ei kasutata kunagi lause alguses. Näiteks: Täna on ilus ilm.

3.Sidesõna järel

Koma ei kasutata ka sidesõna järel. Näiteks: Ma tahaksin minna kinno, kuid ma ei saa.

3.Nimisõnaga kujundit esitades

Koma ei kasutata nimisõnaga kujundit esitades. Näiteks: Roheline jope.

Koma kasutamise vigu

Koma kasutamise vigu on palju ja nad võivad teksti mõistetavusele kaasa tuua segadust ja ebakindlust.

4.Liiga palju komasid

Liiga palju koma kasutamine võib mõjutada lause mõistetavust. Näiteks: Tervitused, minu nimi on, Mari. Korrektne kujul oleks Tervitused, minu nimi on Mari.

4.Koma unustamine

Koma unustamine muudab lause mõistetavuse raskeks. Näiteks: Tahtsin minna poest, kuid mul polnud raha. Koma unustamine muudaks lause tähendust: Tahtsin minna poest kuid mul polnud raha.

4.Vale koma kasutamine

Vale koma kasutamine tähendab seda, et lause tähendus võib muutuda. Näiteks: Suur, ja kallis elutuba, mis on ka hubane. Korrektne kujul oleks Suur ja kallis elutuba, mis on ka hubane.

Järeldus

Koma kasutamine on Eesti keeles oluline ja kindlaid reegleid järgides muudab see teksti loetavamaks ja arusaadavamaks. Vigade vältimiseks tuleb koma kasutamisel olla tähelepanelik ja järgida antud juhiseid.

Selle artikli eesmärk oli anda selge ülevaade, mis sõnade ette käib koma, millised on selle kasutamise reeglid ja väärtused. Loodame, et see artikkel on aidanud teil selgemalt mõista, kuidas koma õigesti kasutada ja väärtustada.