Nullkulu

Nullkulu

kui pea käib ringi?

Kui Pea Käib Ringi

Igal inimesel on aeg-ajalt tundeid nagu peapööritus, mis muudab maailma enda ümber tundmatuseni. See võib olla üsna hirmutav ja segadust tekitav kogemus, kuid enamikul juhtudel on see ajutine seisund, mis lihtsalt möödub. Kuid mõnikord võib peapööritus olla sümptom tõsisemast probleemist ja vajab meditsiinilist tähelepanu. Selles artiklis uurime lähemalt, mis on peapööritus, millised on selle peamised põhjused ja mida saab selle vastu teha.

Mis on Peapööritus?

Peapööritus on seisund, kus tunnete, et teie keha – eriti pea – liigub või väriseb. See võib ilmneda mitmel erineval viisil, nagu näiteks:

– Tuneleffekt – teie nägemine muutub häguseks ja koondub ühele punktile
– Sagedased pildid – näete iga nurga taga erinevat pilti
– Rulliv tunne – tunnete, nagu oleks keegi teie pead kiiresti vasakule ja paremale loksutanud
– Tummus – tunnete, nagu võiks teie teadvus kaduda

Need sümptomid võivad esineda koos, eraldi või kaasaegselt kehva tasakaalu, iivelduse, oksendamise või muude sümptomitega. Kui teil on pidevad või korduvad peapöörituse sümptomid, oleks mõistlik arsti poole pöörduda.

Põhjused

Peapöörituse põhjused võivad olla mitmekesised ja ulatuda banaalsest terviseprobleemist kuni tõsise meditsiinilise seisundini. Siiski on üks peamisi põhjuseid vestibulaarse süsteemi probleemid. Vestibulaarne süsteem on osa ajast, mis kontrollib meie keha tasakaalu ja orientatsiooni ruumis.

Sagedamini esinevad vestibulaarsed süsteemi probleemid on BPPV (Healix-plaanide positsioon sõltuv vöötohatise sümptomite sündroom), vestibulaarne neuriit (äkiline tugev pearinglus, millega kaasneb iiveldus ja oksendamine) ja Meniere’i tõbi (kuulmislangus, tinnitus, iiveldus ja oksendamine).

Teine tavaline põhjus on madal vererõhk. Kui rõhk langeb järsult, piiratud vereringe põhjustab hapnikuvaegust ajus ja selle tagajärjel ilmneb peapööritus.

Samuti võib tekkida keskkõrvapõletik ja polüneuropaatia, mis võib põhjustada ka peapööritust.

Esmaabi

Kui teil tekib peapööritus, on esimene asi, mida teha, leida kindel tugipunkt ja mitte liikuda. Näiteks kui teil tekib peapööritus, siis oleks mõistlik pikali heita ja sügavalt sisse hingata. Kui teil tekib äkiline ja tugev vertiigo, peaksite püüdma oksendamist vältida. See raskendab terviseseisundit ja võib põhjustada dehüdratsiooni.

Teine samm on kõrvaldada võimalikud põhjused, nagu alkoholi tarbimine, dehüdratsioon või pikaajaline seismine. Kui peapöörituse põhjus on madal vererõhk, siis võib osutuda vajalikuks lisamagneesiumi võtmine.

Kui sümptomid püsivad, tuleks pöörduda arsti poole. Kui peapööritus on põhjustatud tõsisemast probleemist, võib olla vajalik spetsialisti abi, mis määrab ravi plaani vastavalt patsiendi seisundile.

Järeldus

Peapööritus võib olla segav ja hirmutav kogemus, kuid see on enamikul juhtudel ajutine seisund. Kui teil on aga pidevad või korduvad peapöörituse sümptomid, peaksite pöörduma arsti poole. Vestibulaarse süsteemi probleemid, madal vererõhk või keskkõrvapõletik võivad olla tõsisemad probleemid, mis nõuavad eriarsti abi. Peapöörituse ennetamine ja õige diagnoosi andmine on võtmeks tervisliku ja õnneliku elu juurde.