Nullkulu

Nullkulu

kuidas käsi käib?

Kuidas käsi käib

Käsi on inimese üks tähtsamaid kehaosi ja me kasutame seda igapäevaselt erinevate ülesannete sooritamiseks. See on oluline osa meie elust ja me ei mõtle sellele tihti kui meie kehaosale, mis peaks alati tervena olema. Siiski võib käsi olla erinevate probleemide allikaks, mis võivad piirata selle funktsiooni. Käesolevas artiklis käsitleme käe anatoomiat, käe haiguste ja häirete sümptomeid ning ravi- ja ennetusmeetodeid.

Käe anatoomia

Käsi koosneb peopesast, sõrmedest, randmest, randmevõlvidest ja küünarnukist. Peopessa paigutuvad erinevad lihased, veresooned ja närvid. Peopesa ja sõrmede vahel paiknevad sidekoevoldid, mis moodustavad niinimetatud randmevõlve.

Käe haigused ja häired

Käsi võib kannatada mitmete erinevate haiguste ja häirete all. Üheks enimlevinud probleemiks on käe liigeste põletik ehk artriit. See võib olla pikaajaline seisund või tekkida äkki. Selle sümptomiteks on valu, turse ja liigeste jäikus.

Teine käe probleemide rühm on vigastused. Käsi on seotud paljude erinevate tegevustega, mis võivad viia erinevate vigastusteni. Näiteks võib vigastada sõrmi, kätt või randet. Vigastuse sümptomiteks on valu, turse, liikumispiirangud ja verevalumid.

Käe surin ja tuimus on ka sagedased probleemid. See võib olla tingitud närvide kokkusurumisest, vigastustest või lihtsalt ebamugavast kohast pikema aja vältel. Käe surina korral on soovitatav leida mugav asend või muuta tegevust käe jaoks mitte nii koormavaks.

Käe ravi ja ennetusmeetodid

Käe tervena hoidmiseks on oluline hoida aktiivset eluviisi ja treenida käsi erinevate harjutustega. Hea käte tervise jaoks on ka oluline hoida normaalset vererõhku ja jääda normaalsele kehakaalule. Samuti on soovitatav vältida suitsetamist ja liigset alkoholi tarbimist.

Käe ravimine sõltub probleemi olemusest. Artriidi korral võib olla vaja ravimeid, füsioteraapiat, operatsiooni või abi terapeutidelt. Vigastuste korral tuleb järgida raviarsti juhiseid ning võtta vajadusel valuvaigisteid. Surina ja tuimuse korral tuleks käsi lõdvestada, leida mugav asend ja muuta käe koormust.

Kokkuvõte

Käsi on tavaliselt ise mõistetav, kuid sageli unustame selle suure tähtsuse igapäevase töö tegemisel. Käed võivad tervisele ohtu kujutada, mistõttu on oluline tunnetada käe olulisust ja jälgida hoolikalt selle tervist. Kui tekivad kahtlused või mõni probleem, on soovitatav külastada arsti ja saada spetsialistide nõu. Tervislikult hoitud käed võimaldavad nautida terveid ja liikuvaid käsi kauem.