Nullkulu

Nullkulu

kui kõrge on mount everest?

Kui kõrge on Mount Everest?

Mount Everest on üks maailma kõige ikoonilisemaid mägesid, mida paljud inimesed unistavad vallutada. Mägi asub Hiina ja Nepali piiril Himaalaja mäestikus ja on kõrgeim mägi maailmas. Aga kui kõrge täpselt on see kuulus mägi? Selles artiklis uurime just seda.

Mount Everesti kõrgus

Mount Everesti kõrguse mõõtmisel on mitmeid erinevaid meetodeid ja kriteeriume. Kõige levinumaks meetodiks on mäe absoluutse kõrguse mõõtmine merepinnast, millele lisandub lume ja jääkihi kõrgus.

Mount Everesti absoluutne kõrgus on 8848 meetrit (29028 jalga). See on tuletatud kõrgusest merepinnast, milleks on 8850 meetrit (29035 jalga), ja lume ja jääkihi kõrgusest, milleks on umbes 2 meetrit (6 jalga).

Kui arvestada aga mäge maapinna kõrguse alusel, siis on Mount Everesti kõrgus ainult 8482 meetrit (27828 jalga). See arvutatakse maapinna kõrguse ja lume ja jääkihi kõrguse summana.

Ehkki Mount Everesti kõrgus on juba üle sajandi teada olnud, on selle täpne kõrgus pidevalt muutumas. Kliimamuutused, jää sulamine ja maapinna liikumine mõjutavad mäe kõrgust ja võivad põhjustada kõrguste muutumist.

Mount Everesti vallutamine

Mount Everesti vallutamine on ekstreemne väljakutse, mis nõuab suurt füüsilist ja vaimset tugevust. Esimene inimene, kes vallutas mäe, oli uusmeremaalane Sir Edmund Hillary koos nepaallase Tenzing Norgayga 1953. aastal. Alates sellest ajast on mäge vallutanud üle 5000 inimese.

Vallutamiseks on mitu erinevat marsruuti, mis kõik erinevad raskusastmest ja riskitasemest. Kõige tuntum marsruut algab Nepaali poolelt Luklast ja on tuntud kui Kõrge Tee. Selle marsruudi vallutamiseks kulub tavaliselt 60 päeva.

Mäe vallutamine on aga ka suur risk. Aastatel 2000-2018 hukkus mäe vallutamise ajal 302 ekspeditsiooni liiget. Riskid hõlmavad mitte ainult jäiseid ja järsku kaljuseinu ja karmi ilmastikuga seotud ohte, vaid ka kõrgusehaigust, mida võib olla raske ära tunda ja ravida.

Kõik see muudab mäe vallutamise ennenägematuks saavutuseks nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Järeldus

Kokkuvõttes on Mount Everest maailma kõrgeim mägi absoluutse kõrguse järgi merepinnast. See on vallutamiseks erakordne väljakutse, mille käigus tuleb tegeleda nii füüsiliselt kui ka vaimselt keeruliste olukordadega. Vallutajad riskivad oma eluga, kuid saavad samal ajal osa unustamatust ja ainulaadsest kogemusest, mida nad mäletavad kogu elu.