Nullkulu

Nullkulu

mis on normaalne vererõhk?

Mis on normaalne vererõhk?

Vererõhk on tervisliku keha jaoks oluline näitaja. See mõõdab vere jõudu, mis voolab arterite kaudu südamest teistesse kehaosadesse. Normaalne vererõhk on oluline, et tagada optimaalne vereringe ja organite tervis. Kuid mis on täpselt normaalne vererõhk? Sellest ja palju muust räägime edasi selles artiklis.

Vererõhu mõõtmine

Vererõhku mõõdetakse elavhõbeda elavhõbeda manomeetri või automaatse vererõhumõõtjaga. Tavaliselt mõõdetakse vererõhku millimeetrites elavhõbedas (mmHg). Vererõhu mõõtmistulemusi hinnatakse kahe numbriga, näiteks 120/80. Esimene number viitab süstoolse vererõhu väärtusele ja teine number diastoolse vererõhu väärtusele.

Mis on süstoolne ja diastoolne vererõhk?

Süstoolne vererõhk on vererõhu väärtus, kui süda kontraktiilselt tõmbeid teeb ja verd arteritesse pumbab. Seda nimetatakse ka ülemiseks vererõhuks. Diastoolne vererõhk aga mõõdab vererõhu väärtust siis, kui süda lõdvestub. Seda nimetatakse ka madalamaks vererõhuks.

Mis on normaalne vererõhk?

Normaalne vererõhk võib varieeruda sõltuvalt inimese vanusest, soost, kaalust, tervislikust seisundist ja muudest teguritest. Tavaliselt arvatakse, et terve täiskasvanu ideaalne vererõhk on 120/80 mmHg. Kuid normaalsed vererõhuväärtused võivad olla vahemikus 90/60 kuni 140/90 mmHg.

Rasedate naiste ja eakate inimeste jaoks võivad vererõhuväärtused olla erinevad. Raseduse ajal on tavaline, et vererõhk tõuseb veidi ja see on normaalne. Eakatel inimestel võib esineda kõrgemat vererõhku, aga selle seisundiga tuleb ka tegeleda, kuna kõrgenenud vererõhk võib tähendada tervisehäireid.

Madal vererõhk

Madal vererõhk ehk hüpotensioon võib samuti tervisele halvasti mõjuda. Selle seisundi korral ei saa veri kehaosadesse piisavalt toitaineid ja hapnikku. Madalat vererõhku peetakse tavaliselt alla 90/60 mmHg.

Madala vererõhu tunnusmärgid võivad hõlmata nõrkust, väsimust, pearinglust, iiveldust ja isegi minestust. Kui teete madala vererõhu tuvastamisel kindlaks, et te pole hiljuti millegi tõttu veremahtu kaotanud, on oluline suurendada vedeliku ja soola tarbimist.

Kõrge vererõhk

Kõrgenenud vererõhku ehk hüpertensiooni peetakse normaalse vahemiku ülempiirist kõrgemaks. Kõrge vererõhk võib tähendada tõsisemaid terviseprobleeme ja seda peetakse üheks peamiseks südame-veresoonkonna haiguste, nagu südameatakk ja insult, riskifaktoriks.

Kõrgenenud vererõhk, mille väärtus on püsivalt üle 140/90 mmHg, võib olla tõsine seisund, ja seda tuleks kindlasti arsti abiga jälgida ja ravida. Kõrgenenud vererõhu ravimiseks on olemas erinevaid meetodeid, kaasa arvatud ravimid, elustiili muudatused ning kaalu ja stressi kontrolli parandamine.

Järeldus

Vererõhk on oluline näitaja keha tervise hindamiseks. Normaalne vererõhk on ideaalne seisund, mis tagab optimaalse vereringe ja organite tervise. Vererõhu väärtused võivad varieeruda sõltuvalt erinevatest teguritest, kuid tavaliselt peaks ideaalne vererõhk olema 120/80 mmHg. Oluline on märgata kõrvalekaldeid normist ja võtta tarvitusele meetmed, et vältida terviseprobleeme. Kui teil on kahtlusi vererõhu muutuste suhtes, pidage nõu oma arstiga, kes saab pakkuda abi ja nõuandeid.