Nullkulu

Nullkulu

miks oli nõukogude okupatsiooni ajal sinimustvalge lipu kasutamine keelatud?

Miks oli nõukogude okupatsiooni ajal sinimustvalge lipu kasutamine keelatud?

Aastal 1940 okupeeris Nõukogude Liit Eesti Vabariigi, sundides riigi liituma NSV Liiduga. Eesti rahvas vabanes alles 1991. aastal, kui Nõukogude Liit lagunes.

Nõukogude okupatsiooni ajal oli igasugune Eesti riigi sümbolite kasutamine keelatud. See tähendas, et Eesti riigilipu sinimustvalge värvide kasutamine oli keelatud. Selle asemel tuli kasutada NSV Liidu lippu, mis koosnes punasest kangast ja kuldsest kühmukesega sirbist ja vasarast.

Selles artiklis uurime, miks oli nõukogude okupatsiooni ajal sinimustvalge lipu kasutamine keelatud.

Eesti Vabariik oli Nõukogude Liidu okupatsiooni all

Nõukogude Liit sundis Eesti Vabariigi liituma NSV Liiduga. See tähendas, et Eesti riik kaotati ja asendati NSV Liiduga. Eesti Vabariigi lipu kasutamine tähendas Eesti iseseisvuse tunnustamist ja lääneliku maailma toetamist. Sellepärast oli Eesti Vabariigi lipu kasutamine NSV Liidu poolt keelatud.

Nõukogude Liit oli kontrolliva riik

Nõukogude Liit soovis kontrollida kõiki sündmusi ja inimesi oma valduses olevates riikides. Selleks, et vältida rahvarahutusi ja vastuhakku okupeeritud riikides, keelati NSV Liidu poolt kõik riiklikud sümbolid, sealhulgas ka Eesti Vabariigi sinimustvalge lipp. See võimaldas Nõukogude Liidul paremini jälgida okupeeritud riigi inimeste tegevusi ja kaotada võimalikke vastuhakku.

Nõukogude Liit tahtis fakti kinnitada

Nõukogude Liidu poolne sinimustvalge lipu keelamine oli ka fakt, et NSV Liit oli okupeerinud Eesti Vabariigi ja oli nüüd selle territooriumi kontrolli all. Nõukogude Liit soovis tõestada, et Eesti Vabariiki enam ei eksisteeri ja et see on nüüd osa NSV Liidust. Lipu keelamisega tahtis Nõukogude Liit seda fakti jätkuvalt kinnitada.

Propaganda

NSV Liidul oli võimas propaganda masin, mida kasutati oma kodanike ja välismaailma mõjutamiseks. Propaganda võimaldamine oli NSV Liidule oluline, et saavutada teatud avalikkuse tunnustus ja nõusolek. Kui NSV Liit lubas Eesti Vabariigi sinimustvalge lipu kasutamist, siis see tahes tahtmata tähendas seda, et NSV Liit on tunnustanud Eesti iseseisvust. Nii oleks see NSV Liidu propaganda jaoks valus.

Kokkuvõtlikult, nõukogude okupatsiooni aeg oli Eesti rahvale suur piin. Üks faktoritest, mis muutis selle aja veel hullemaks, oli see, et keelati kõik Eesti sümbolid, sealhulgas sinimustvalge lipp. Arvestades, et lipud on tihti inimeste jaoks sümboliks demokraatiale, võib väita, et Nõukogude Liit tahtis muuta Eesti ühiskonna võimalikult alluvaks. Täna on Eesti riigilipp sinimustvalge ja elujõuline ning seda lipu austatakse ja armastatakse rahva seas.

Meil on võimalus nautida vabadust, mida meie eelkäijad nii piinavalt kaotasid. Eesti Vabariik ja sinimustvalge lipp on tänaseks saanud oluliseks osaks meie identiteedist ja me mäletame neid meie riigi ajaloo lugu kandes selle uhkusega täna ja tulevikus.