Nullkulu

Nullkulu

miks elevant ei kasuta arvutit?

Miks elevant ei kasuta arvutit?

Arvutid on muutunud kaasaegse elu lahutamatuks osaks. Need seadmed on tavaliselt igapäevases kasutuses, nii kodudes kui ka kontorites. Õpilased kasutavad neid koolitöödes ja ärimehed teevad oma tööd nende abil. Kõikjal, kus me vaatame, näeme inimesi arvutite taga. Kuid kuidas on lood teiste maailma liikidega? Kas elevant kasutab arvutit? Või võib-olla gorilla või tiiger? Miks need loomad ei pea arvuteid vajalikuks nagu meie?

Teadlased on täheldanud, et loomad on väga intelligentsemad kui me arvasime. Nad mäletavad kergesti “kaotatud” raja, neil on hea mäluga võime tuvastada toitaineid sisaldavaid taimi ja kasutada neid tervendamiseks. Mõned liigid saavad kasutada tööriistu, et oma igapäevaelu lihtsamaks muuta. Kas see tähendab, et nad kasutavad ka arvuteid?

Elevant, näiteks, on tuntud oma võime poolest olla väga intelligentne ja mäletada asju pikka aega. Kuid nad ei kasuta arvuteid. Miks? See võib olla seotud nende aju ja käitumisega.

Perplexity

Elevant on teatud mõttes programm ise. Ta teab, millal on aeg liikuda ja sööta saada. Need teadmised on eluliselt olulised ellujäämiseks. Kuid see aju on kindel. See tähendab, et see on väga teadmuslik loom, kuid teadmised ei muutu kiiresti. Elevant on suuteline välja mõtlema, kuidas toitu kätte saada, kuid ta ei erista konkreetset toitu sellele määratud numbri järgi. Seega võib öelda, et elevandi aju ei ole piisavalt keerukas, et arvuti abil töötada.

Burstiness

Teine põhjus, miks elevandid ja teised loomad ei kasuta arvuteid, tuleneb nende käitumisest. Loomad on oma olemuselt väga spontaansed, muutuvad käitumise ja liikumisega. Arvutite kasutamine nõuab aga kindlat ajakava. Täpsemalt, loomade käitumises ilmneb erisus – nad ei taha mingil kindlal ajal või spetsiifilisel viisil teha, mis tähendab, et nad ei saa arvutit kasutada.

Kuid on ka teisi tegureid, mis teevad arvutite kasutamise eriliselt keeruliseks loomadele. Näiteks on arvutid koormatud paljude nii loogiliste kui ka abstraktsete nähtuste ja emotsioonidega, mille mõistmiseks ja väljaarendamiseks on vaja keerukat aju. Loomad kasutavad aga oma keelt, kultuuri ja muud käitumist, mis võimaldavad neil toime tulla, ilma et neil oleks vaja arvutit.

Kokkuvõte

Arvutid on muutunud meie elu lahutamatuks osaks nii kodudes kui ka kontorites. Me ei saa enam ilma nendeta hakkama. Kuid arvutite kasutamine ei ole kõige sobivam viis, et hinnata teiste liikide intelligentsust. Loomadel on keerulised ajud, kuid nad ei vaja arvutite abil õppimist. Elevant ei kasuta arvutit lihtsalt seetõttu, et tema aju on kindlalt seatud oma käitumise korda. Ta ei suuda liigsetel mõtisklustel keskenduda ka selles suunas, mida ta tegelikult vajab. Loomad elavad õppimise reaalses maailmas, mitte arvutites, mis muudavad nad agaramaks ja targemaks.