Nullkulu

Nullkulu

mida sööb elevant?

Mida sööb elevant?

Kas oled kunagi mõelnud, mida söövad elevandid? Kas nad söövad liha, nagu kiskjad, või puuvilju ja köögivilju, nagu enamik taimtoidulisi loomi? Kui oled huvitatud elevandite toitumisest, siis see artikkel on just sinule.

Elevandi seedimissüsteem ja dieet

Elevandil on suur seedesüsteem, mis koosneb kahest maoosast ja pikkadest soolesilmustest. Lisaks on elevandil kaheksa kuni kümme meetrit pikk seedevaagen, mis on täidetud taimse materjaliga. Selle seedevaagini eesmärk on varustada elevanti taimedega, mida ta saab süüa hiljem, kui toitu pole võimalik saada.

Elevandi põhiline toiduallikas on taimed. Nad söövad peaaegu kõiki taimi, mis on nende kättesaadavus piirkonnas saadaval. Elevantide toitumisharjumused võivad sõltuda hooajast, kliimast, asukohast ja muudest teguritest.

Elevandi dieet võib koosneda rohttaimedest, puudest, taimsetest mahladest, puuviljadest ja juurviljadest. Kõik taimed sisaldavad erinevaid toitaineid, sealhulgas süsivesikuid, valke, mineraalaineid ja vitamiine. Elevandid söövad keskmiselt 150 kg toitu päevas.

Elevantidele meeldib ka süüa vettimisi ja kui nad juhuslikult satuvad lähedusse vette, siis nad kindlasti söövad ka vee- ja rohutaimestikku.

Kalorite vajadus ja seedimine

Kuna elevandid on suured ja aktiivsed loomad, vajavad nad suurt hulka kaloreid. Kuid erinevalt lihasööjatest, nagu lõvid või tiigrid, ei saa nad saada kaloreid rasvast või valgust. Seetõttu peab elevandi suurenenud kalorivajaduse katmiseks söömiskogused olema mahukad.

Elevantide kõhutüüp on kohandunud kiudainerikka taimse toidu seedimiseks. Seedimine võib olla aeganõudev protsess ning võtab aega mitu päeva, kuna elevandi soolestiku funktsioonid erinevad inimese omast.

Elevandi seedimissüsteem on kujunenud nii, et see võimaldab taimede lagundamisel toota midagi nimega mikroobset valku. Mikroobne valk on valk, mis koosneb mikroobide valkudest, mis sünteesiti käärimise käigus elevandi maos. Need mikroobid suudavad lagundada keerulisi süsivesikuid, mis aga ilma mikroobe aidata, ei suuda elevandi seedesüsteem neid lõpptooteid omastada. Just seetõttu on mikroobi valk elevandi toitumises tõeliselt oluline.

Elevantide joogiharjumused

Elevandid vajavad päevas umbes 50 liitrit vett. Kuigi see võib tunduda suur kogus, võib elevandilood suures koguses vett võtta korraga ja seejärel juua päeva jooksul ainult paar korda. Nad joovad vett suurtest veehoidlatest, jõgedest ja järvedest.

Kui pole luba veehoidlates või järvedes sisse astuda, siis elevant võib kaevata maapinnas oleva augu. Kui loom on augu kaevanud, tekib sinna vesi. Seda nimetatakse pumbaefektiks. Ej inimestel on see sama kui kaevuvee saamine, ainult et elevandi “auk” on palju sügavam.

Kas elevandid söövad loomi?

Elevandid on tuntud kui taimtoidulised loomad. Kuigi neil võib olla kohtumisi teiste loomadega nagu lõvid, leopardid või ka hüäänid, tavaliselt elevandid neid liha ei söö. Kuid see ei tähenda, et nad kunagi ei söö loomi. Mõnikord võivad nad süüa väikesi imetajaid ja putukaid, kuid sellised juhud on väga harvad.

Lisaks on elevandid sageli “maryll” diggeriteks, kes toidavad puude koort, mis on tõesti väärtuslik toiduallikas paari suurema puu pargis või põllul. See tegevus võib olla kahjulik puu tervisele ja võib viia nende surma.

Kokkuvõte

Elevandid on suured taimtoidulised loomad, kelle seedesüsteem on kohandunud kiudainerikka taimse toidu seedimiseks. Nende peamine toiduallikas on erinevad taimed, sealhulgas rohttaimed, puud, taimemahlad, puuviljad ja juurviljad. Neil on suur seedevaagen, mis on täidetud taimse materjaliga, mida nad saavad süüa hiljem, kui toitu pole võimalik saada.

Elevandid ei ole lihasööjad loomad, kuid mõnikord võivad nad süüa väikeseid imetajaid ja putukaid. Lisaks võivad nad olla kahjulikud puude koore toitmisel, mis võib kaasa tuua puu surma.

Eelnev selgitus annab kõik vajaliku ülevaate, mida elevandid söövad. Nii et vaatamata levivatele müütidele lihasööjate kohta, võib elevandi dieet koosneda ainult taimedest ja taimsetest materjalidest.