Nullkulu

Nullkulu

mida sööb kirpvähk?

“Mida sööb kirpvähk?”

Kui oled kunagi leidnud end uurimas kirpvähki, oled märganud, et nende toitumisharjumused on veiderdavalt erakordsed. Erinevalt kaladest, kes söövad lihtsalt teisi kalu ja põhjaloomi, on kirpvähid imetajate hulgas üsna omapärased. Kuid mida sööb kirpvähk siis tegelikult? Kas neil on spetsiifiline toitumisviis? Kas nad söövad taimi või loomi? Käesolev artikkel vastab kõigile nendele küsimustele ja rohkemgi veel.

Mis on kirpvähk?

Enne kui sukeldume kirpvähi toitumise maailma, lähme üle vaatama, kes nad üldse on. Kirpvähk on väga väike ja omapärane loom. Seda on väga lihtne segi ajada kreveti ja putukaga, kuid tegelikult on nende kehaehitus lähemal putukale, eriti prussakale. Kirpvähk elab veekogudes ja nagu paljud vees elavad putukad, omavad nad nii ujulesti kui ka kopsud. Kirpvähkideks nimetatakse neid, kes kuuluvad Amphipoda klassi. Klassi kuulub ligi 10 000 liiki ja kirpvähid on nende hulgas kõige tuntumad. Väliselt on kirpvähk kahepoolne, s.t neil on kaks ebatavaliselt väikest silma ja kaks paari seljauimeid, mis on palju lühemad kui kõik teised ujulestad.

Kirpvähi toitumine

Kirpvähid on kõigesööjad. See tähendab, et nad ei ole dieedi osas valivad ja söövad praktiliselt kõike, mis nende kätte satub. Peaaegu kõik veealused taimed, peamiselt vetikad, on vähemalt korra nende menüüs olnud. Kuid peamine osa nende dieedist koosneb putukatest ja muudest seda suurust omavatest veeorganismidest. Loodus on piiranguteta ja kirpvähkidele ei sobi toiduks ainult vees hõljuvad liigid, vaid nad võivad ka kaldal elavatel loomadel saaki teha.

Kirpvähid võivad olla röövloomad, kuid nad on ka sageli saakloomad. Olenevalt liigist ja elupaigast võivad kirpvähid olla “igavesti kütt”, mis tähendab, et nad on peamiselt ohvriks, kuigi võivad ka ise jahi pidada. Kirpvähid ei ole parimad ujujad, kuid nad on väga liikuvad. Neid leidub sageli suurtes kogustes merepõhjas, liikudes kiiresti ja varjuvad päevavalguse ajal peidupaikadesse.

Mis mõjutab kirpvähi toitumist?

Kirpvähi toitumisharjumusi mõjutavad erinevad tegurid. Üks näide on nende elupaik. Värske vee reservuaarides võivad kirpvähid olla rohkem taimedele orienteeritud, kuna putukate elualad on nendest seal väiksemad. Samas ookeanides, kus putukate populatsioon on suurem, on kirpvähkide dieet väga mitmekesine ja nad on valmis sööma kõike, mida nende käpad kätte saavad.

Midagi, mis mõjutab ka kirpvähi toitumisharjumeid, on ilmastikuolud ja temperatuur. Soojemas vees on kirpvähkidel kalduvus sööma rohkem vetikaid ja vanemaid ning nõrgemaid loomi. Mingil põhjusel hoiduvad kirpvähid ka jahedama veega piirkondadest, kuna toitumine ei ole seal nii rikkalik kui mujal.

Millist toitu ei tohiks kirpvähkidele anda?

Kuigi kirpvähkide sööklates basseinid võivad olla hõlpsasti leitavad, ei ole need nende kodus. Need basseinid sisaldavad sageli orgaanilist ainet, mis kahjustab kirpvähi kehaehitust ja tervist. Need ained võivad olla patogeensed ja võivad põhjustada haigusi või nõrgendada kirpvähi immuunsüsteemi. Seega ei tohiks kirpvähki toita muu kui tavalise toiduga, mida nad looduses söövad.

Järeldus

Kirpvähk on hämmastavalt omapärane olend. Nende toitumisharjumused on veiderdavalt eriskummalised, kuid sellele vaatamata otsustavad nad rändama ja iidsete jõgede kaldajalasid uurima minna. Nii palju kui me neist läbi aegade teada saame, on kindel see, et kirpvähkide tervislik elu sõltub sellest, mida nad söövad. Seega on looduslik ja mitmekesine toitumine nende jaoks kõige parem. Kui tahame, et kirpvähklid jätkuvalt veekogudes elaksid, on meie eesmärk tagada, et kirpvähkide toit oleks alati kättesaadav ja mitmekesine.

Kas sinu jaoks on kirpvähi toitumine ikka veel müsteerium? Loodetavasti aitas see artikkel mõnele küsimusele vastata. Nüüd on ainult aeg kaevuda ise süvitsi ja avastada kirpvähkide huvitavat maailma.