Nullkulu

Nullkulu

mida nirk sööb?

Mida nirk sööb?

Kui sul on tiigi, järve või mõne muu veekogu oma hoovis, siis oled ilmselt märganud, et vee all pesitseb palju erinevaid liike. Üks neist liikidest on nirk ehk mink (Neovison vison), keda leidub paljudes riikides, sealhulgas Eestis. Kuid mida nirk täpselt sööb? Selles pikas artiklis vaatleme seda küsimust põhjalikult.

Mis on nirk?

Nirk on veeimetaja, kes veedab suure osa oma elust veekogude läheduses. Ta on keskmiselt umbes 50 cm pikk ja kaalub 1-2 kg. Nirgu kasukas on tavaliselt tumepunane või pruun, kuid mõnikord võib see olla ka must või valge. Nirg on üsna aktiivne loom, kes veedab palju aega ujudes ja sukeldudes, otsides toitu ja varje.

Milline on nirgu toitumine?

Nirgu toidulaud on väga mitmekesine, ta sööb nii loomi kui ka taimi. Kuna nirk on kiskja, siis moodustavad tema menüüs suure osa lihasööjad olendid, nagu näiteks kalad, kaheksajalad, krabid, teod, vihmaussid, rästad ja närilised.

Veekogude toiduvarud väga varieeruvad ja nirg võib süüa kõike, mis talle kättesaadav. Kui sa oled kunagi leidnud oma tiigist kalu, keda on ummistatud marrastuste ja kärbse kahjustuste jäänustega, siis on suure tõenäosusega põhjus selles nirgu kohalolek. Nirg võib tappa ja tarbida ka väikseid konni ja linde.

Lisaks lihasöödikena toituvatele nirkudele on olemas ka taimtoidulised nirkud, näiteks merinirk (Neogale vison). Merinirk toitub peamiselt merefloora, nagu vetikad ja karploomad.

Kuidas nirk toitu jahti peab?

Nirg on loomulikult varjaja, kasutades instinktiivselt vesikeskkonda kaitseks. Tema keha on liikumiseks ja ujumiseks kohandunud. Näiteks nirgu saba on väga pikk ja paks, mis aitab tal sukeldumisel tasakaalu hoida. Silmadel on ka läätse ja sarvkestaga varustatud kaitsva membraan, mis võimaldab neil siseneda vette avatuna.

Kui nirg jahti peab, siis eelistab ta aktiivset jahtimist, mida ta võib teha päeval ja öösel. Täiskasvanud nirkud kulutavad ööd otsides toitu oma territoriumil ja valvates oma pesasid või puuriettevõtteid. Nirgud on teadaolevalt sotsiaalsed ja võivad jahti pidada isegi rühmadena.

Kas nirg on ohtlik teistele loomadele?

Kuna nirk on kiskja, siis on ta kindlasti ohtlik teistele loomadele. Kui rääkida koduloomadest, siis nirgud on teadaolevalt kahjustanud linnukarju, lambatallesid, küülikuid ja isegi kodukasse. Samuti võivad nirkud kahjustada kalade populatsioone.

Kui teie kinnisvara või piirkond on ohustatud, on oluline kutsuda erakorraline teenus, kellel on juurdepääs vajalikele ressurssidele nirgude kahjustatud loomakarjade kontrollimiseks ja kahju vähendamiseks. Nirgud võivad talust väljasõidul olles kahjustada ka kodulinnuderiistade mune.

Järeldus

Kokkuvõttes on nirg mitmekülgne loom, kes sööb nii loomi kui ka taimi, otsides oma toiduvarusid veekogude läheduses. Kuna nirg on kiskja, on ta kindlasti ohtlik teistele loomadele, nii et peate olema ettevaatlik, et kaitsta oma koduloomi ja -karju nirgude liigsest kahjustamisest.

Kui elate koos nirguga piirkonnas, kus ta võib tekitada probleeme, siis on oluline, et võtaksite meetmeid, et hoida nirk eemal, näiteks ehitada tara, kasutada valgusandureid või kutsuda erakorraline teenus, kes aitab teil nirgud lahti saada ja kahju minimeerida.

Kokkuvõttes tuleb öelda, et nirk on oluline liik veetasandil ja tema toitumine ja elupaik aitavad hoida ökosüsteemi tasakaalus. Nirgude kahjustatud kariloomade ja taimedega toimivate probleemide ärahoidmiseks peaksite tegutsema nende ohu varajases staadiumis. Teie hobbyli angler on sama oluline kaitsta, kui piirkonnas käivad nirgud.