Nullkulu

Nullkulu

kus saab vaadata haiguslehte?

Kus saab vaadata haiguslehte?

Kõikidel Eesti töötajatel on õigus saada haiguslehte, kui nad haigestuvad või vigastavad ennast. Haigusleht tagab, et töötaja saab jääda koju ja taastuda ning saada samal ajal tasu oma töö eest. Siiski võib olla keeruline teada saada, kust saab haiguslehte taotleda ja millised on selle protsessi sammud. Selles artiklis räägimegi täpsemalt kus saab vaadata haiguslehte.

Haiguslehe taotlemise protsess

Kui töötaja haigestub või vigastab ennast töö ajal või väljaspool tööaega, tuleb esimese asjana pöörduda perearsti poole. Tasulise teenusena pakuvad haiguslehe väljastamist ka erakliinikud. Kui perearst või erakliinik on haiguslehe väljastanud, peab töötaja selle toimetama tööandja juurde.

Haiguslehtede väljastamise kord on muutunud alates 2019. aasta jaanuarist, mil Eesti Haigekassa lõpetas haiguslehtede väljastamise. Nüüd väljastatakse haiguslehtede taotlus- ja väljastamise süsteemis (HETK) e-teenusena. See tähendab, et haiguslehte saab taotleda otse internetis, ilma et peaks minema perearsti juurde või ootama haigekassa meili teel saadetud haiguslehelehte.

Kuidas taotleda haiguslehte e-teenusena?

Haiguslehe taotlemiseks e-teenusena tuleb töötajal esmalt logida sisse riigiportaali www.eesti.ee isikut tõendava dokumendi (ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID) abil. Seejärel tuleb valida haiguslehe taotlus ja täita see ära, lisades vajalikud andmed, nagu haiguse või vigastuse diagnoos, tööandja nimi, aadress ja registrikood ning töötaja nimi ja isikukood.

Kui taotlus on esitatud, saab töötaja e-kirjaga teavituse, kui haigusleht on tööandjale edastatud. Tööandjal on kohustus valida, kuidas saadud teavitusega edasi toimitakse, kas lepinguliste registrite kaudu või e-posti teel.

Haiguslehe tühistamine

Kui töötaja tervislik seisund paraneb, tuleb taastumist tõendav paber esitada tööandjale. Seejärel tühistatakse haigusleht ja töötaja saab uuesti tööle naasta.

Mis juhtub, kui töötaja soovib hiljem uut haiguslehte?

Kui töötaja soovib hiljem uut haiguslehte, tuleb tal taotluse taaskord esitada e-teenusena. Kui eelmise haiguslehe periood on lõppenud, siis tuleb sellele eelnevalt anda tööandjale teada – et tema poolt arvestatavate päevade arv teisel haiguslehe perioodil ei reeglina võimaldaks hüvitist maksta samadel tingimustel.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on kõikidel Eesti töötajatel õigus taotleda haiguslehte, kui nad haigestuvad või vigastavad ennast. Haiguslehe taotlemine on muutunud alates 2019. aastast palju lihtsamaks, sest nüüd saab seda teha otse internetis e-teenusena. Kui töötaja soovib taotleda uut haiguslehte, tuleb see teha samuti e-teenusena. Haiguslehe tühistamine toimub siis, kui töötaja tervislik seisund on paranenud ning töötaja saab taas oma tööd jätkata.