Nullkulu

Nullkulu

kuidas vabaneda ärritunud soole sündroomist?

Kuidas vabaneda ärritunud soole sündroomist: põhjused, sümptomid ja ravi

Ärritunud soole sündroom (IBS) on seedetrakti häire, mis mõjutab umbes 10-15% elanikkonnast. IBS-i sümptomid võivad ulatuda kerge seedehäirest tugeva valu ja ebamugavuseni kõhus. Kui otsid viisi, kuidas vabaneda ärritunud soole sündroomist, siis siin on mõned soovitused.

Mis on ärritunud soole sündroom (IBS)?

IBS on funktsionaalne häire seedesüsteemis. See tähendab, et seedimine on häiritud, kuid sellele ei ole leitavat meditsiinilist põhjust, nagu näiteks bakteriaalne infektsioon või seedetrakti haigused nagu Crohni tõbi või haavandiline koliit.

IBS-i sümptomid võivad ulatuda kõhuvalu ja -ebamugavustest soolestiku häireteni. Sümptomeid võivad põhjustada ka muud faktorid nagu näiteks stress ja teatud toiduained.

Mis põhjustab ärritunud soole sündroomi (IBS)?

IBS-i põhjused ei ole veel täielikult teada, kuid mõned faktorid võivad haiguse teket soodustada:

Toitumine

Toit võib olla üks peamisi põhjuseid, miks IBS tekib. Paljudel inimestel võivad teatud toiduained tekitada seedeärritust, mis võib põhjustada IBS-i sümptomeid.

Stress

Stress on üks peamisi tegureid, mis võib põhjustada seedeärritust. Kui keha on pinges, võib seedimine olla häiritud, mis võib tekitada IBS-i sümptomeid.

Hormoonid

Hormonaalsed muutused võivad põhjustada seedeärritust ja IBS-i sümptomeid. Näiteks võib menstruatsiooni ajal esineda seedeärritust ja valu kõhus.

Kuidas ärritunud soole sündroomi (IBS) ravida?

Kuigi IBS-i ei saa täielikult ravida, on mitmeid viise, kuidas leevendada sümptomeid ning aidata seedetrakti paremini toimida.

Toitumine

Toitumine võib olla üks parimaid viise, kuidas vältida seedeärritust ja IBS-i sümptomeid. Söö toite, mis sisaldavad palju kiudaineid nagu näiteks puu- ja köögiviljad, kaer ja täisteratooted.

Välti teatud toiduaineid

Teatud toiduained võivad põhjustada seedeärritust, seetõttu on oluline need oma toitumisest välja jätta või piirata tarbimist. Näiteks vältige küüslauku, sibulat, kohvi ja šokolaadi.

Stressihaldus

Stress võib põhjustada seedeärritust, seega on oluline leida võimalusi selle vähendamiseks. Proovige meditatsiooni või joogat, et aidata lõdvestuda. Suurendage ka oma füüsilist aktiivsust.

Ravimid

IBS-i sümptomeid saab ravida ka ravimitega. Näiteks võib aidata spasmolüütikumid, mis vähendavad kõhupuhitust ja kõhuvalu.

Järeldus

Ärritunud soole sündroom (IBS) on funktsionaalne häire, mis mõjutab seedetrakti ja võib põhjustada kõhuvalu ja -ebamugavusi. IBS-i sümptomeid võivad tekitada toitumine, stress ja hormonaalsed muutused. Tõhusad ravimeetodid on toitumise muutmine, stressihaldus ja ravimid. Kui sulle tundub, et sul võib olla IBS, võta ühendust oma arstiga järgmise konsultatsiooni saamiseks.