Nullkulu

Nullkulu

mida teha ärritunud soole sündroomiga?

Mida teha ärritunud soole sündroomiga?

Ärritunud soole sündroom (ASS) on üks levinumaid seedetrakti häireid, mis mõjutab paljusid inimesi. ASS-i puhul on seedetrakti talitlus häiritud, mis võib põhjustada ebamugavusi nagu kõhuvalu, kõhulahtisus ja kõhukinnisus. Kuigi see seisund on tavaliselt kergesti haldatav, võib selle häire pidevalt tagasilöögi saamine patsiendile tõsist ebamugavust tekitada.

Mis on ASS?

Ärritunud soole sündroom on diagnoos, mis tuvastatakse siis, kui seedimine on rikutud, kuid mitte haigusest tingitud seedetrakti häiretega. Seda seisundit iseloomustab krooniline, korduv kõhuvalu, kõhuvalu ja soolte liikumise muutused. ASS-i põdevad patsiendid võivad tunda kõhukinnisust, kõhulahtisust või mõlemat. Kuid selle sündroomi sümptomid ei piirdu ainult seedimisega, neid võib seostada ka muude sümptomitega nagu tugev valu, pingetunne ja puhitus kõhus.

Kuigi ASS-i põhjust ei ole veel täielikult mõistetud, võivad selle tegurid hõlmata muu hulgas stressi, muutunud soolebakterite tasakaalu või isegi geneetilisi tegureid. Arvatakse, et ASS-i teket mõjutavad tegurid võivad erinevatel inimestel erineda.

Kuidas ASS-i diagnoositakse?

Kui teil esinevad ASS-ile iseloomulikud sümptomid, võib arst panna diagnoosi pärast teatud uuringud. Arst võib soovitada teha proove väljaheite kohta, et teha kindlaks, kas teie soolestikus on mingeid põletikke või nakkusi. Samuti võib arst soovitada ultraheliuuringut või röntgenikiirgust, et saada täpsemat teavet seedetrakti probleemide kohta.

Millised toidud tuleks ASS-i puhul vältida?

ASS-iga patsientidele soovitatakse vältida teatud toite, mis võivad põhjustada sündroomi sümptomite ägenemist. Kuigi toidud, mida tuleb vältida, võivad erineda sõltuvalt iga patsiendi ja tema individuaalsete sümptomite kohta, on mõned toidud, mida tuleks ASS-iga patsientidele tavaliselt vältida. Näiteks võib piimatoodete, nagu piim, juust ja jogurt, tarbimine põhjustada kõhulahtisust ja seetõttu tuleks neid vältida. Samuti võivad patsiendid vältida suhkruta närimiskummi, kuna see võib põhjustada kõhuvalu.

Mida teha ärritunud soole sündroomi korral?

Kuna ASS-i puhul võib olla erinevaid põhjuseid, võib ravi olla erinev ning mõnikord tuleb võib-olla proovida erinevat ravi, enne kui see aitab sümptomeid leevendada. Kuid mõned levinumad raviviisid võivad hõlmata järgmist:

Seedetrakti lihaste lõdvestamine. Mõnikord võib ASS-i põhjustada seedetrakti üliaktiivsus, ning selle seisundi meditsiiniline nimetus on düsmotoorne kolon. Seda saab ravida seedetrakti lihaste lõdvestamisega, kasutades lihaslõõgastajaid nagu mebeveriin või basüülhappemonohüdraat. Need vahendid aitavad loomulikul viisil lõdvestada soole lihaseid ja eemaldada liigne gaas, mis võib põhjustada kõhuvalu ja kõhupuhitust.

Dieedi muutmine. ASS-i puhul võib soovitada muuta dieeti, mis võib aidata leevendada sümptomeid. Tervislik tasakaalustatud dieet koos rohkete kiudainete ja värskete puu- ja köögiviljadega on ASS-i puhul tavaliselt kasulik. Samuti tuleks vältida ärritavaid toiduaineid, nagu kofeiin, gaseeritud joogid ja alkohol.

Stressi ennetamine. Stressi vähendamine on ülioluline, sest stress võib ASS-i põhjustada. Võimalik, et võite proovida lõõgastumisharjutusi, meditatsiooni jne. Samuti on kasulik leida viise, kuidas vähendada stressi tööl ja kodus.

ASS on ebamugav seisund, mis võib mõnikord olla häiriv, kuid tänu elustiili ja toitumise muutustele on võimalik seda seisundit hallata ja sümptomeid leevendada. Oleme kokku pannud mõned tõeliselt võimalikud ASS-i ravimeetodid, mis võivad teid aidata. Kui teie ASS-i sümptomid ei leevene, pidage kindlasti nõu arstiga, et leida õige ravi.