Nullkulu

Nullkulu

kuidas saab rukkist leib?

Kuidas saab rukkist leib

Paljude jaoks on leib igapäevane abiline kõikide söögi ja toitude juures. Kas oled kunagi mõelnud, kuidas leib üldse valmib? Täna räägime, kuidas saab rukkist leib.

Alustuseks tuleb rukis koristada. Rukis on kaunviljasugukonda kuuluv teravili, mis kasvab põhiliselt Eestis, Venemaal ja Lätis. Rukis koristatakse tavaliselt augustist septembrini, kui terad on piisavalt küpsed.

Koristatud rukkiterad tuleb kuivatada. Kuivatamine tagab, et rukki niiskus langeb 15-20%ni. See on väga oluline, et rukkiterad ei hallituks ega läheks käärima.

Järgmiseks tuleb rukis jahvatada. Jahvatusmasinad jahvatavad rukkiterad jahuks, seejärel selgitatakse see sõeltega läbi. Nii saadakse rukkijahu.

Valmistatud rukkijahu segatakse veega ja hapukoorega, et saada rukkileiva taigen. Taigen tuleb jätta seisma, et rukkihapu liigestada ja taigen käima panna. Käärimisprotsess kestab umbes 16 tundi.

Pärast käärimist ja taina käimapanekut, tuleb rukkileivataigne vormida leiva kujusse. Seejärel pannakse leivad ahju küpsema. Rukkileiba küpsetatakse umbes 200-220 kraadi juures tavaliselt 1,5-2 tundi.

Kui leivad on ahjus valmis, tuleb need välja võtta ja lasta jahtuda.

Ja nii ongi valmis tavaline rukkileib! Võid tunda uhkust selles, et tead nüüd, mida läheb vaja sinu leiva valmistamiseks.

Kokkuvõtvalt, rukkileiva valmistamine on protsess, mis algab rukki koristamisest ja lõpeb küpsetatud leivaga. See on keeruline protsess, mis nõuab täpsust ja kannatlikkust. Kuid tulemuseks on maitsev ja tervislik leib, mis rikastab meie igapäevast menüüd.